Zespół pęcherza nadreaktywnego – leczenie

Zespół pęcherza nadreaktywnego można z powodzeniem leczyć stosując jedną lub kilka wybranych metod.

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to dolegliwość, którą często myli się z nietrzymaniem moczu. Jego objawy są jednak nieco inne. W przypadku OAB można zaobserwować tzw. częstomocz. Osoba chora często odczuwa potrzebę skorzystania z toalety, nawet w nocy. OAB może charakteryzować się też parciem naglącym, a więc nieodpartą potrzebą oddania moczu, którą nierzadko ciężko powstrzymać. Może następować także mimowolny wyciek moczy, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Objawy te występują solo lub razem.

Przy dobraniu odpowiedniego leczenia OAB, najważniejsza jest dobrze postawiona diagnoza, gdyż wyciek moczu lub problemy z pęcherzem mogą być po prostu objawami innej choroby, jak infekcja intymna, choroba nerek czy cukrzyca. Należy zatem wykluczyć te możliwości, a dopiero wtedy konsultować z lekarzem odpowiednie metody i terapię.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie pęcherza nadreaktywnego może być różne – w zależności od występujących objawów i ich nasilenia, a także osobistych preferencji pacjenta. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki maja za zadanie ograniczenie nadmiernych skurczów pęcherza. Można stosować te doustne, jak i podawane bezpośrednio do pęcherza, które zmniejszają głównie dolegliwości bólowe. Leki nie są jednak 100% skuteczne i ich stosowanie może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Inne metody leczenia OAB

Inne metody to tzw. neurotoksyny, jak np. botox, który wstrzykuje się w ściany pęcherza, ograniczając jego skurcze. Skuteczne mogą okazać się również metody chirurgiczne. Z powodzeniem stosuje się metody takie jak, np. enterocytoplastyka. Polega ona na nacięciu pęcherza i wszyciu fragmentu ściany jelita w celu jego powiększenia. Lekarz może również zaproponować zabieg hydrodystensji, polegający na rozciągnięciu ścian pęcherza za pomocą płynu podawanego wewnątrz pod ciśnieniem.

Skuteczność stosowanych metod zależy od organizmu oraz występujących objawów. Nasilenie ich również ma wpływ na powodzenie leczenia. Metody, tak jak objawy OAB, mogą być stosowane solo lub razem, wszystko w oparciu o konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu bądź specjalistą.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: