Jak pomóc dziecku z nietrzymaniem moczu?

leczenie-ntm-dzieci

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa przypadłość. Występująca u dzieci powyżej 3 roku życia jest uznawana za chorobę. Jak pomóc naszemu maluchowi z takim problemem?

Przyczyny nietrzymania moczu u dzieci mogą być różne. Niezależnie od ich źródła należy pomóc dziecku zwalczyć nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu u dzieci

Nietrzymanie moczu związane jest z nocnym moczeniem oraz innymi objawami. Charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu, jego wstrzymywaniem, tłumieniem a nawet różnymi zakażeniami. Dzieci często odczuwają podczas tej fizjologicznej czynności pieczenie i ból. Ten problem dotyczy około 20% dzieci borykających się z nocnym moczeniem.

Obserwacja i szybkie działanie

Nietrzymanie moczu może wiązać się z wadami układu moczowego bądź nerwowego. Współczesna medycyna radzi sobie z wieloma trudnymi przypadkami. Gdy nietrzymanie moczu wystąpi nagle należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Wcześniejsza diagnoza stanu zapalnego pozwoli na jego szybsze wyleczenie.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Jedną z form leczenia nietrzymania moczu u dzieci jest uroterapia czyli rehabilitacja dróg moczowych. Pomocne mogą okazać się także leki, zwiększające pojemność pęcherza moczowego. Psychoterapia zaś posłuży w przypadku przyczyn psychicznych tej choroby.

Wsparcie i uwaga

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. W tym okresie należy wspierać dziecko. Okazanie zrozumienia i pomocna dłoń pozytywnie wpłyną na psychikę naszej pociechy. Ważne, aby poświęcić dziecku dużo uwagi i wsparcia.

Dostęp do toalety

dziecko

Toaleta powinna znajdować się blisko pokoju dziecka. Dopilnujmy więc, aby nasz maluch nie musiał biec do niej przez całe mieszkanie. Dziecko powinno skorzystać z toalety zawsze przed snem.

Znalezienie dokładnej przyczyny choroby nietrzymania moczu pomoże w rozwiązaniu problemu. Na efekty leczenia możemy czekać nawet kilka lat. Specjaliści tacy jak pediatra, urolog dziecięcy czy psycholog pomogą w uporaniu się z tą przypadłością.

PODZIEL SIĘ: