NTM – wstydliwy problem wielu Polaków

Nietrzymanie moczu dotyczy sporej liczby osób – cierpi na nią ok. 4 mln Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia NTM osiągnęło status choroby społecznej.

Nietrzymanie moczu jest problemem sporej liczby społeczeństwa. Problem jest na tyle poważny, że nieleczony postępuje, a jako, że niepanowanie nad pęcherzem to wciąż temat tabu, wstyd hamuje przed wizytą u lekarza. Niesłusznie, trzeba sobie uświadomić żaden chory nie jest wyobcowany.

Przed wizytą w przychodni należy jednak pamiętać, że nie każdy incydent popuszczenia moczu może świadczyć o chorobie. Zdarza się to w niektórych sytuacjach, np. przy nagłym ataku śmiechu, w stresie czy w czasie omdlenia. W takich okolicznościach może przydarzyć się niekontrolowane opróżnienie pęcherza. Jeśli był to jednorazowy incydent, niekoniecznie musi on oznaczać chorobę.

Jeśli popuszczanie zdarza się jednak stosunkowo często i zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie, należy natychmiast udać się na konsultacje z lekarzem. Przede wszystkim, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Może okazać się, że problem popuszczania spowodowany jest infekcją dróg moczowych. Często towarzyszy jej niekomfortowe uczucie pieczenia i charakterystyczne dla NTM parcie na pęcherz.

Leczenie

Jeżeli jednak lekarz potwierdzi przypuszczenia, trzeba pamiętać, że NTM to choroba, której nie należy się wstydzić – cierpi na nią spora część populacji. Nie jest to problem, który zniknie samoistnie. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością postępującą, zwłaszcza z wiekiem. Im dłużej się zwleka, tym objawy mogą stać się bardziej uciążliwe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. W zależności od jego rodzaju specjalista może doradzić leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, elektrostymulację. W poważniejszych przypadkach lekarz skieruje chorego na operację.

NTM a samopoczucie

Nieleczone NTM może mieć nie tylko wpływ na zdrowie fizyczne, ale i samopoczucie. Chorzy często z powodu dolegliwości rezygnują z życia towarzyskiego. Nieustanne parcie na pęcherz zmusza do pozostania w domu. W kinie, na spacerze czy podczas wyjazdu, zmuszeni są to bezustannego poszukiwania toalety. NTM, a zwłaszcza jego wysiłkowy rodzaj, utrudnia wykonywanie zwykłych prac domowych, co dla każdego mogłoby stać się frustrujące. Niemożliwość wykonywania prostych czynności czy wyobcowanie mogą doprowadzić do sporych problemów natury psychicznej. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć i przede wszystkim nie wstydzić się.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: