NTM – problem społeczny

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą śmiało można definiować jako chorobę społeczną.

Każda osoba, która myśli, że jest wyobcowana w związku z dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu bardzo się myli. NTM to problem, który dotyka sporej części społeczeństwa. Według statystyk, z tą dolegliwością może borykać się nawet od 10 do 15 % ludzi. W Polsce daje to około 4 mln osób.

NTM to choroba społeczna

Dlatego nietrzymanie moczu śmiało zakwalifikować można do chorób społecznych, które charakteryzują się tym, że są szeroko rozpowszechnione. Wymagają częstych wizyt u lekarza i długotrwałej terapii, a ponadto utrudniają funkcjonowanie na co dzień.

Nietrzymanie moczu – temat tabu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa dolegliwość, która utrudnia życie codzienne. Chorzy bardzo często zmagają się z uczuciem wstydu i zażenowania. Częsta jest rezygnacja z życia towarzyskiego, a nawet zawodowego. Spora część osób ogranicza wyjścia z domu do minimum, w obawie, że po drodze zdarzy się nieprzyjemny wypadek. NTM zmusza do komfortu przebywania bez przerwy w pobliżu toalety.

Większą część osób chorujących na NTM stanowią kobiety. Niekoniecznie musi być to następstwo starzenia się – NTM może mieć różne przyczyny. Bardzo często stają się nimi uszkodzenia poporodowe. W związku ze skalą problemu należy udać się do lekarza – nieleczone nietrzymanie moczu pogłębia się, co tylko potęguje dolegliwości.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: