Nietrzymanie moczu problem medyczny, społeczny i ekonomiczny

Nietrzymanie moczu to nie tylko schorzenie, polegające na niekontrolowanym wycieku moczu z pęcherza, aż do jego częściowego lub całkowitego opróżnienia. To również problem o szerszym zakresie, mający aspekty: medyczny, ekonomiczny i społeczny. W wymiarze medycznym problem NTM sprowadza się głównie do tego, że jego zdiagnozowanie wymaga wielu badań. Jako, iż wyróżniamy kilka rodzajów NTM (m.in. postać wysiłkową, z naglącym parciem, z przepełnienia, oraz postać okresową, wpółwystępującą przy innych schorzeniach) – również diagnostyka musi opierać się o działania kompleksowe. Ich podstawą jest jednak za każdym razem wywiad z pacjentem. I tutaj pojawiają się kłopoty, bowiem jedynie 50 % wszystkich chorych zgłasza się ze swoją dolegliwością po pomoc do specjalisty. Ponad to – leczenie NTM może być pełni skuteczne tylko, jeśli diagnoza zostanie postawiona w miarę szybko. W wymiarze społecznym nietrzymanie moczu jest jedną z przyczyn wykluczenia (często autowykluczenia przez samych chorych). Ograniczenie kontaktów ze światem zewnętrznym, aktywności towarzyskiej i zawodowej często towarzyszy nasileniu się objawów NTM. Tymczasem wystarczy odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Jeżeli natomiast chodzi o ekonomiczny aspekt dolegliwości: koszty leczenia NTM są wysokie (zarówno jeśli chodzi o farmakologię jak i zabiegi chirurgiczne), natomiast ilość i zakres refundacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – niewystarczająca (podobno pokrywają one koszty leczenia NTM w Polsce jedynie w 10 %).

Natomiast wedle badań przeprowadzanych przez rozmaite organizacje pozarządowe, problem NTM może dotyczyć nawet 3 – 4 milionów osób w Polsce – choć zebranie jakichkolwiek danych do analiz jest w wypadku tego schorzenia utrudnione (z uwagi na jego wstydliwy charakter). W istocie jednak z biegiem lat rozmiar problemu – tak w wymiarze społecznym, medycznym jak i ekonomicznym może wzrastać. Jak wiadomo, częstotliwość zachorowań wzrasta z wiekiem. A tendencje zarówno ogólnoświatowe jak i europejskie wskazują na postępujące starzenie się społeczeństwa.

 

 

Na stronie www.ntm.pl  można znaleźć raport dotyczący sytuacji chorych na NTM w Polsce oraz refundacji dostępnych w ramach NFZ.

PODZIEL SIĘ: