Nietrzymanie moczu – strategie leczenia

W przypadku nietrzymania moczu można stosować różne metody leczenia. W dobraniu odpowiedniej metody leczenia ważne jest przede wszystkim dobrze przeprowadzane badanie lekarskie i wywiad.

Kluczem do sukcesu w leczeniu jest znalezienie przyczyny oraz określenie rodzaju NTM. Często przed postawieniem diagnozy przeprowadza się badanie USG jamy brzusznej oraz badanie moczu wraz z posiewem.

W przypadku NTM można stosować różne strategie leczenia, częstym zabiegiem jest łączenie metod. Nietrzymanie moczu można leczyć, np. farmakologicznie. Podczas przyjmowania leków mogą wystąpić pewne działania niepożądane, jak np. wzrost ciśnienia. Leki nie dają też 100 % pewności na wyleczenie. Warto zatem łączyć leczenie farmakologiczne z ćwiczeniami. Od pacjenta i od lekarza zależy jakie te ćwiczenia będą.

Można stosować ćwiczenia mięśni Kegla, mięśni dna miednicy czy fizjoterapię. Popularną metodą są też proste ćwiczenia polegające na wyćwiczeniu regularności w oddawaniu moczu.

Można również poddać się zabiegowi chirurgicznemu, który ma za zadanie zmienić ułożenie i ustabilizować cewkę moczową. Podczas operacji do pochwy wprowadza się specjalną taśmę wykonaną z polipropylenu i mocuje się ją w taki sposób, żeby dobrze podtrzymywała cewkę moczową od strony pochwy. Operacja jest dość skuteczna i mało inwazyjna.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: