Wstydzę się nietrzymania moczu

NTM

NTM to problem dość powszechny, jednak mimo to, wciąż dla wielu jest tematem tabu. Nietrzymanie moczu uważane jest za dolegliwość osób w podeszłym wieku, co nie jest prawdą. Mogą się z nim zmagać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

NTM może dotyczyć kobiet po porodzie, w okresie menopauzy, osób u których przeprowadzano pewne inwazyjne zabiegi. Powodów nietrzymania moczu jest wiele, tak jak wiele jest jego rodzajów, objawów i sposobów leczenia.

NTM – powszechna, a wciąż nieznana choroba

Osoby zmagające się z problemem nietrzymania moczu często odczuwają dyskomfort będąc, np. poza domem. NTM zmusza do częstszych niż zwykle wizyt w toalecie, może być też powodem wstydliwych wypadków. Ponadto, niewielka wiedza o NTM powoduje utrzymywanie się stereotypów na temat chorych, niezrozumienie. Choroba jest tematem tabu, a niesłusznie, ponieważ cierpi na nią o wiele więcej osób, niż mogłoby się wydawać.

Aby terapia była skuteczna, należy przede wszystkim uświadomić sobie, ze wstyd nie tylko nie pomoże w wyleczeniu, ale może zaszkodzić. NTM bowiem nie powinno być powodem do pozostawania w domu czy odcinania się od innych. Pogarsza to tylko stan psychiczny pacjenta, który zamyka się w sobie i zamiast walczyć z chorobą poddaje się jej całkowicie. A NTM jest uleczalne, trzeba tylko znaleźć odpowiedni sposób i działać.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: