Jak skutecznie leczyć nietrzymanie moczu?

Jak skutecznie leczyć nietrzymanie moczu
Tamara Bellis z Unsplash

Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem wielu osób. Medycyna proponuje różne formy leczenia. Które z nich są najskuteczniejsze?

Istnieją różne metody leczenia nietrzymania moczu. Niektóre są mniej inwazyjne a inne bardziej. Wszystko zależy od intensywności objawów choroby i właściwej diagnostyki. Metody leczenia dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Szeroki wachlarz możliwości pozwala na właściwe dopasowanie terapii.

Farmakoterapia

Farmakoterapia to leczenie środkami farmakologicznymi, które przepisuje lekarz urolog. W metodzie tej stosuje się leki antycholinergiczne czy hormonalną terapię zastępczą. Takie metody są nieinwazyjne. Pacjentki potwierdzają coraz większą skuteczność ich stosowania, szczególnie w okresie menopauzy.

Elektrostymulacja

Ta forma fizykoterapii polega na pobudzeniu skurczów wybranych partii mięśni. Urządzenia wysyłające bodźce elektryczne można stosować w domu, zarówno pod okiem fizjoterapeuty jak i samodzielnie. Metoda ta jest polecana osobom, które nie mogą wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Zabiegi chirurgiczne

Ingerencja chirurgiczna należy do inwazyjnych form leczenia nietrzymania moczu. Najbardziej skuteczne są specjalne taśmy syntetyczne, które umieszcza się w drogach moczowych. Taką formę często stosuje się przy ciężkim, wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Chirurg wcześniej jednak musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Terapia laserowa

Bardzo popularne są obecnie zabiegi medycyny estetycznej, która przychodzi z pomocą także w przypadku nietrzymania moczu. Metoda laserowa, na którą coraz częściej decydują się pacjenci, jest bardzo skuteczna i bezpieczna. Zapewnia szybki powrót do aktywnego trybu życia. Zabieg taki jest niestety dość kosztowny, ale ingerencja w organizm jest niewielka w porównaniu do tradycyjnej chirurgii.

Skuteczność metody zależy od indywidualnej specyfiki organizmu. Odpowiednią formę leczenia pomoże dobrać lekarz. Wyniki wykonanych badań także wpłyną na jej wybór. Zanim więc zdecydujemy się na którąś z metod leczenia nietrzymania moczu, zapytajmy o radę specjalistów.

PODZIEL SIĘ: