Wstawianie implantu zęba – jak przebiega proces?
Implanty zębowe wykorzystuje się w celu uzupełnienia braków w uzębieniu pacjenta. Często jednak proces ten budzi wiele wątpliwości i obaw u osób, które zastanawiają się nad podjęciem leczenia implantologicznego. Pacjenci, chcąc zapewnić sobie piękny uśmiech i polepszyć komfort życia poprzez wstawienie implantu zębowego, powinni wiedzieć, z jakimi procedurami przyjdzie im się mierzyć. Jak przebiega taki proces? Podpowiadamy.
Konsultacja implantologiczna
Pierwszym krokiem pacjenta, który chciałby podjąć leczenie implantologiczne, powinno być znalezienie odpowiedniego specjalisty zajmującego się takimi procedurami, na przykład korzystając z wyszukiwarki Google i wpisując frazę taką jak: „implant zęba Warszawa”. Następnie na konsultacji implantologicznej ze specjalistą, lekarz weryfikuje czy nie ma przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu. Przeprowadza wywiad z pacjentem i informuje o kwestiach związanych z przygotowaniem do leczenia, a także rekonwalescencją. Powinien wówczas omówić również plan leczenia implantologicznego i umówić pacjenta na zabieg.
Wszczepianie implantu zęba
Kolejnym etapem jest wszczepienie implantu zęba, czyli sztucznego korzenia. Czasami wskutek niewystarczającej gęstości kości, może okazać się konieczne jej przeszczepienie. Zazwyczaj jednak pacjent o takiej konieczności dowiaduje się już na konsultacji implantologicznej. Jeżeli kość z kolei jest odpowiednio twarda, wówczas po wszczepieniu do niej implantu, należy odczekać co najmniej 14-21 dni, aby rana się zagoiła. Dopiero po zakończeniu procesu osseointegracji zakłada się wspornik, czyli element, który jest wkręcany na implant i to na nim będzie mocowana korona. Ta procedura nie jest już tak skomplikowana jak wszczepienie implantu i zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Wspornik może być zamocowany również we wstępnej fazie wszczepienia. Dobór techniki uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta i decyzji lekarza.
Zamocowanie korony zęba
Proces gojenia po umieszczeniu wspornika trwa zazwyczaj do dwóch tygodni. Kiedy dziąsło się wyleczy, wówczas lekarz pobierze wyciski, by określić rodzaj korony, która zostanie zamocowana na implancie. Wszelkie możliwości omówi z pacjentem, a następnie pomoże mu podjąć decyzję.
Wstawianie implantu zęba to dość skomplikowany proces, który wymaga współpracy między implantologiem i pacjentem. Bardzo istotne jest, by przestrzegać wszystkich zaleceń w okresie rekonwalescencji i pilnować terminów wizyt kontrolnych, aby nie dopuścić do tego, by pojawiły się jakiekolwiek komplikacje.