Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

Problem NTM

Nietrzymanie moczu to obecnie dość powszechny problem. Dotyka co czwartą kobietę, utrudniając codzienne, komfortowe życie. Może pojawić się w każdym wieku, choć wiele osób uznaje je za schorzenie ludzi starszych. Prawidłowa praca mięśni dna miednicy pozwala na odpowiednie funkcjonowanie całego układu moczowego. Wtedy utrzymuje kontrolę nad czynnością oddawania moczu. Gdy proces ten zostaje zaburzony, dochodzi do mimowolnego oddawania moczu. Wtedy mowa o NTM. Skutki choroby są bardzo wstydliwe, co prowadzi do zamknięcia i pojawienia się kompleksów.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Poznanie przyczyn schorzenia takiego jak nietrzymanie moczu pozwala na skuteczniejsze leczenie. Głównym powodem zaburzeń pracy układu moczowego są osłabione mięśnie dna miednicy. Mięśnie Kegla umożliwiają utrzymanie kontroli nad pęcherzem moczowym. Jej brak, przyczynia się do objawów choroby. Do osłabienia dochodzi wraz z wiekiem. Brak elastyczności i sprężystości sprawia, że mięśnie nie działają całkowicie sprawnie. Sytuację można poprawić, stosując specjalne ćwiczenia, wzmacniające mięśnie dna miednicy. Ciąża także może być źródłem problemów z oddawaniem moczu. Dziecko znajdujące się w łonie matki naciska na pęcherz moczowy, przez co może on zacząć pracować nieco inaczej. Mięśnie zostają osłabione i pojawiają się kłopoty. Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość kobiet w ciąży czy po urodzeniu dziecka, co także można wyleczyć. Innym okresem w życiu kobiety jest menopauza. To czas wielu zmian, także tych fizjologicznych. Nietrzymanie moczu może wystąpić u pań, które przeszły jakąś chorobę lub operację.

Ten społeczny problem jest niezwykle ważny, a tymczasem wstydzimy się poruszać ten temat. Poznanie przyczyn nietrzymania moczu pozwala na zrozumienie istoty problemu i ułatwia podjęcie skutecznych metod leczenia. Nie należy obawiać się wyśmiania ze strony otoczenia czy lekarza. Pozbycie się kłopotliwej choroby da szansę na powrót do komfortowego życia i prawidłowego funkcjonowania kobiety. Obecnie dostępne są różne, nowoczesne metody leczenia tego problemu. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów i żyć bez kompleksów, z uśmiechem na twarzy.

PODZIEL SIĘ: