NTM – znaczenie dzienniczka mikcji
Leczenie NTM polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniej terapii. Aby to zrobić, należy najpierw określić jak poważny jest problem. Dzienniczek mikcji to nic innego jak pewnego rodzaju kalendarzyk, gdzie chorzy notują jak często odwiedzają toaletę i jak często pojawia się u nich parcie czy niekontrolowany wyciek.
Jest to niezwykle istotne w kwestii nietrzymania moczu. Regularnie prowadzony dzienniczek mikcji jest w stanie powiedzieć lekarzowi czy problem występuje, jak bardzo jest poważny oraz jak go leczyć. W przypadku dobrania odpowiedniej terapii, daje też możliwość obserwacji postępów.
Jak prowadzić dzienniczek?
Prowadzenie dzienniczka mikcji opiera się na wpisywaniu do tabelki tego ile razy dziennie odwiedzana była toaleta, czy występowało nagłe parcie na pęcherz oraz ilość niekontrolowanych wycieków. Tabelka podzielona jest na konkretne godziny, a chory jedynie zaznacza o której nastąpił wyciek, określa ilość wypitych płynów w danym czasie, oraz to czy wyciek nastąpił kontrolowanie czy w wyniku, np. wysiłku.
Aby dzienniczek spełnił swoje zadanie, musi być prowadzony skrupulatnie. Toteż co godzinę, należy wpisywać do niego dokładne dane – co zostało wypite, w jakich ilościach oraz czy chory był w toalecie.
Aleksandra Wiktor