NTM – grupy ryzyka

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem pojawiający się z wiekiem. Kto zatem narażony jest na nieprzyjemne dolegliwości?

Nietrzymanie moczu to choroba, która dotyczy już coraz większej liczby osób. Mimo to wciąż jest tematem tabu, dlatego często bagatelizuje się pierwsze objawy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieleczone NTM, gdzie nie przeprowadzana jest odpowiednia terapia może się rozwijać, a dolegliwości z upływem czasu mogą stać się coraz bardziej uciążliwe.

NTM, a infekcje

Wato wiedzieć, kto znajduje się w grupie ryzyka. Nietrzymanie moczu może bowiem okazać się dolegliwością, która wiąże się z zupełnie inną chorobą. Często problemy z utrzymaniem zawartości pęcherza mają kobiety, które w danym momencie przechodzą infekcję intymną. Może się ona objawiać nieprzyjemnym swędzeniem, pieczeniem, zmianą wydzieliny a także niemożnością utrzymania moczu.

Nieodpowiednia dieta

W grupie ryzyka znajdują się osoby prowadzące nieodpowiednią dietę. Przede wszystkim osoby otyłe, które najczęściej cierpią na wysiłkową odmianę NTM. Ciężar ciała napiera na mięśnie dna miednicy osłabiając je, co powoduje kłopoty z utrzymywaniem moczu w momencie podniesienia się ciśnienia w brzuchu, dlatego wypadki takie mogą zdarzać się nawet podczas zwykłego kichnięcia. Zaparcia również nie pomagają w pracy mięśni, dlatego należy pamiętać o odpowiednio ułożonym jadłospisie. W przypadku skłonności do zaparć w diecie powinny znaleźć się produkty bogate, np. w błonnik.

Ciąża, menopauza

NTM to również problem pań w okresie menopauzy oraz tych, u których doszło do pewnych nieodwracalnych zmian po porodzie. Na nietrzymanie moczu wpływają również wszelkie przebyte zabiegi ginekologiczne. W każdym z tych przypadków mięśnie dna miednicy odpowiadające za utrzymanie cewki moczowej mogą zostać naruszone. Tym samym zawartość pęcherza nie jest utrzymywana we właściwy sposób.

Mężczyźni

Jednak nie tylko panie mogą obawiać się kłopotów z nietrzymaniem moczu. Mimo tego, że NTM uważany jest bardziej za kobiecy problem, u mężczyzn również mogą występować nieprawidłowości. Często dzieje się tak w przypadku, np. przerostu prostaty, kiedy mocz napotyka na przeszkodę przy wypróżnianiu i nie jest oddawany do końca, co skutkuje mimowolnym jego wyciekiem. Jest to tzw. NTM z przepełnienia.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: