Codzienność a NTM

Nietrzymanie moczu to choroba, która może znacznie utrudniać życie codzienne.

Osoby z dolegliwością nietrzymania moczu zmuszone są do podejmowania kroków, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Nagłe parcie na pęcherz często zmusza je do pozostania w domu – nie wiadomo kiedy i gdzie dopadnie chęć skorzystania z toalety.

Pieluchomajtki

Co prawda, istnieją specjalne produkty, które mają ułatwiać sytuacje w których nie ma możliwości skorzystania z toalety, bądź wyciek moczu następuje samoistnie. Tzw. pieluchomajtki dostępne są w każdych aptekach. Dzięki nim osoby z NTM mogą swobodnie poruszać się, np. po mieście.

Wizyta u lekarza

Jednak nie każdy czuje się komfortowo nosząc je, poza tym przy zaawansowanym NTM wymagają one regularnego wymieniania. Stąd ważne jest, aby w razie zaobserwowania u siebie objawów nietrzymania moczu, czy to odmiany wysiłkowej, czy np. naglącego parcia, udać się do lekarza. Po konsultacjach zostanie dobrana odpowiednia terapia, która pozwoli zminimalizować dolegliwości, a nawet się ich pozbyć.

Codziennością powinny być ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, a jeśli lekarz tak zadecyduje to i terapia środkami farmakologicznymi. Osoby z zaawansowanym nietrzymaniem moczu mogą wymagać zabiegu operacyjnego – jednak jest to pewny krok ku pozbyciu się nieprzyjemnych objawów.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: