Metody zachowawczego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Przegląd
Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć w sposób małoinwazyjny, niewymagający pobytu w szpitalu. Jedną z często stosowanych metod jest leczenie farmakologiczne.
NTM -leki
Chory zażywa leki, które maja pomóc w przy utrzymaniu napięcia zwieraczy. Zdarza się jednak, że leki powodują działania niepożądane, np. bóle głowy. Inną, bardzo popularną, metodą jest stosowanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Pomocne będą ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na ich systematycznym zaciskaniu i rozluźnianiu. Można stosować ćwiczenia o wiele prostsze, starając się po prostu oddawać mocz o określonych godzinach i poddać pęcherz jak największej kontroli. Dobre efekty może dać ćwiczenie mięśni dna miednicy, np. unoszenie jej w górę w pozycji leżącej na plecach z ugiętymi kolanami bądź leżąc na boku. Ważne, żeby przez rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem – pomoże wybrać odpowiednią metodę i zestaw ćwiczeń.
Fizjoterapia
Można wybrać się z wizytą do fizjoterapeuty. Fizjoterapia uważana jest za bardzo skuteczną metodę walki z NTM. Ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty i dobrane w odpowiedni dla chorego sposób na pewno będą skuteczne.
Należy pamiętać, że w leczeniu nietrzymania moczu równie ważna jest odpowiednia dieta i przede wszystkim spożywanie właściwej ilości płynów. Warto w tym czasie zrezygnować z używek, zwłaszcza alkoholu.