Niekontrolowany wyciek moczu – i co dalej?

Niekontrolowany wyciek moczu – i co dalej?

Stało się. Byłaś na ważnym spotkaniu, przyjęciu, na zakupach, w kinie lub w teatrze i nagle doszło do niekontrolowanego wycieku moczu. Masz wrażenie, że wszyscy na Ciebie patrzą, a Ty czujesz się bezsilna i nie wiesz co zrobić? Spokojnie, wcale nie trzeba panikować!

Z niekontrolowanymi wyciekami moczu można sobie radzić. Wystarczy odrobina pomysłowości oraz samodyscypliny, aby w nawet najgorszych warunkach móc załagodzić skutki nieprzyjemnej sytuacji.

Żelazne zasady

Jeśli cierpisz z powodu NTM powinnaś zawsze nosić przy sobie kilka dodatkowych wkładek urologicznych, paczkę odświeżających chusteczek do higieny intymnej i zwykłych chusteczek oraz bieliznę na zmianę. Warto również, byś zastanowiła się nad zakupem lekkich, zajmujących niewiele miejsca spodni lub sukienki. Część z nich jest wykonana z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu po złożeniu mają wielkość dwóch złączonych, zaciśniętych pięści. Z powodzeniem zmieszczą się więc z damskiej torebce czy też plecaku. Wydaje się że to dużo? Wcale nie! Całość zajmie mniej więcej tyle ile średniej wielkości przybornik z kosmetykami, z których nawet nie korzystamy regularnie, a i tak nosimy ten ciężar w torebce. Pozbądźmy się więc go i zróbmy  miejsce elementom naprawdę przydatnym!

W sklepie, w teatrze i kinie

Jeśli do inkontynencji doszło w którymś z powyższych miejsc, to odetchnij spokojnie i udaj się do toalety. Wydaje Ci się, że otoczenie Cię obserwuje? Zupełnie niepotrzebnie. Ludzie w dzisiejszym świecie pogrążeni są w swoich sprawach i nie zwracają uwagi na większość szczegółów. Jeśli jednak naprawdę czuje się niekomfortowo, to postaraj się zarzuconą na ramię torebką, zasłonić okolicę krocza. Idź jednak normalnie i naturalnie, ponieważ tzw. „czajenie się”, może przyciągnąć wzrok ochrony.

W komunikacji publicznej

Tutaj również możesz stanąć tak, aby nikt się nie domyślił że borykasz się ze skutkami NTM. Wybierz miejsce stojące lub siedzące przy oknie. Jeśli znasz miasto, w którym podróżujesz, wyjdź z autobusu i znajdź najbliższą toaletę, gdzie będziesz mogła zatroszczyć się o swoją higienę.

Spotkanie biznesowe

Jeśli niekomfortowa sytuacja przydarzy Ci się w ważnej sytuacji – nie panikuj. Weź głęboki oddech, przeproś na chwilę zgromadzonych i udaj się do łazienki. Pokażesz w ten sposób, że jesteś osobą dojrzałą, zrównoważoną, odpowiedzialną i spokojną. Po powrocie poinformuj krótko o swojej chorobie. Nie tłumacz się. Wystarczy jedno zadanie, uśmiech oraz żart o tym, że problem został zażegnany.

Jeśli jednak zapomniałaś o swoim „przyborniku NTM” i nie posiadasz przy sobie niczego, łącznie  z pieniędzmi… Improwizuj! W galeriach handlowych oraz ośrodkach administracji publicznej, szkołach i w wielu innych miejscach znajdują się już eklektyczne suszarki do rąk. Wykorzystaj je aby szybko wysuszyć odzienie oraz bieliznę.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: