Czym powinien charakteryzować się szampon na porost włosów?

szampon na porost włosów
Grafika: www.freepik.com, dostarczona przez partnera

Wypadanie włosów to częsty problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Może mieć on podłoże hormonalne, genetyczne lub być spowodowany przez niewłaściwą dietę czy stres. Nierzadko jest oznaką niektórych chorób, takich jak na przykład niedoczynność tarczycy. Warto w takiej sytuacji wykonać komplet badań. Jednak do momentu wyjaśnienia przyczyny tego problemu, możemy zacząć stosować szampon na porost włosów. Czym powinien charakteryzować się taki produkt? Podpowiadamy.

Jak działa szampon na wypadanie włosów?

Szampon na wypadanie włosów to produkt, który powinien spełniać kilka funkcji. Z jednej strony musi oczyszczać skórę głowy, lecz w taki sposób, aby nie naruszyć jej naturalnej bariery lipidowej. Powinien ją dodatkowo nawilżyć i zregenerować. Musi zawierać substancje, które pobudzają wzrost włosa i wzmacniają jego cebulki. Dodatkowo powinny one przedłużać fazę anagenową kosmyków, a więc ich etap rozwoju. Szampon na porost włosów może zawierać również związki powstrzymujące wypadanie włosów, a także zmniejszające ich łamliwość.

Jakie składniki powinien mieć szampon na wypadanie włosów?

Szampon na wypadanie włosów powinien być pozbawiony mocnych detergentów, a więc SLS-ów i SLES-ów, ponieważ mogą one przesuszać skórę głowy i przyczyniać się do wypadania pukli. Produkt taki powinien bazować na delikatnych substancjach myjących. Dodatkowo musi zawierać szereg składników aktywnych, które zmniejszają wypadanie włosów i pobudzają cebulki do wzrostu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim biotynę, czyli jeden z najważniejszych składników budujących włosy. Z kolei chinina i chityna pobudzają mikrokrążenie, wzmacniają strukturę włosa i uodparniają go na uszkodzenia.

W szamponach na wypadanie włosów bardzo często występują przede wszystkim naturalne substancje, takie jak na przykład wyciąg z pokrzywy stymulujący wzrost pukli i zapobiegający łysieniu, czy ziele skrzypu polnego wzmacniające włosy i przeciwdziałające ich wypadaniu. W takim kosmetyku możemy znaleźć również żeń-szeń, czyli zioło odżywiające i wzmacniające włosy, bądź wosk z magnolii regenerujący naturalną strukturę kosmyków.

Jakie witaminy powinien mieć szampon na wypadanie włosów?

Wśród substancji aktywnych, które powinny być wykorzystane w szamponie na wypadanie włosów, wymienia się również witaminy. Te które są przydatne w niwelowaniu tego problemu to przede wszystkim witamina E stymulująca, wzmacniająca i odżywiająca włosy. Z kolei witamina PP usprawnia transport substancji odżywczych do cebulek włosa. Zaś witamina A wzmacnia je i regeneruje. W takich kosmetykach powinniśmy znaleźć się również szereg witamin z grupy B, mających wpływ na wygląd naszych kosmyków.

 

PODZIEL SIĘ: