5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wiele osób. Co powinno się wiedzieć na temat tej choroby?

Problemy związane z układem moczowym są zawsze wstydliwe dla osób, które z nimi walczą. Informacje na temat wysiłkowego nietrzymania moczu pozwolą bliżej poznać to schorzenie i pomogą w jego leczeniu.

Ciąża niesie ryzyko

Ciąża to wspaniały okres dla kobiety. W tym czasie mogą pojawić się także różne dolegliwości, związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Jedną z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Rozrastająca się macica może naciskać na nasz pęcherz moczowy, powodując osłabienie cewki moczowej. W rezultacie pojawiają się niekontrolowane wycieki moczu. Szczególnie podczas wysiłku, kichania czy śmiechu. Często objawy te występują także po porodzie.

Przyczyny dolegliwości

Wysiłkowe nietrzymanie moczu oprócz ciąży ma też inne przyczyny. Główną z nich jest osłabienie mięśni dna miednicy oraz wszelkich więzadeł podtrzymujących pęcherz. Wraz z wiekiem napięcie skóry i mięśni spada, co wiąże się z rozluźnieniem i tym samym wyciekiem moczu.

Prawidłowa higiena intymna

Higiena intymna jest bardzo ważna. Dzięki utrzymaniu prawidłowej higieny zawsze będziemy czuć się świeżo i komfortowo. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu należy zadbać o nią szczególnie, ponieważ substancje zawarte w moczu mogą wywołać stan zapalny. W tym celu pomogą ochronne wkładki urologiczne i inne środki do higieny intymnej.

Ćwiczenie mięśni Kegla

Dobra forma dolnych mięśni brzucha wymaga regularnych treningów. Systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla pomogą wzmocnić partie odpowiedzialne za pracę pęcherza. Taką gimnastykę wykonamy w dowolnym miejscu i czasie. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni. Ta prosta czynność pozwoli na zniwelowanie problemu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Skuteczne leczenie

Problem nietrzymania moczu należy skonsultować z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania i wykluczy ewentualne zapalenia. Konsultacja lekarska umożliwi dobór terapii. W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się metody chirurgiczne. Coraz bardziej popularne stają się jednak nowoczesne metody, np. przy użyciu lasera.

PODZIEL SIĘ: