NTM z powodu śmiechu

NTM ze śmiechu

Wysiłkowa odmiana NTM może dawać o sobie znać nawet w najbardziej niespodziewanym momencie.

Można wyobrazić sobie taką sytuację: grupa znajomych, dobra zabawa, dużo rozmów. Ktoś opowiada zabawny dowcip, wszyscy śmieją się do rozpuku, kiedy jedna z osób nagle zrywa się z miejsca i ucieka, żeby już tego wieczora nie dołączyć do wspólnej zabawy. Niestety, takie sytuacje i nie tylko, często przydarzają się pacjentom z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Wysiłkowe NTM

Ta odmiana NTM polega na wycieku moczu wtedy, kiedy niespodziewanie wzrasta ciśnienie w brzuchu, a mięśnie dna miednicy nie są w stanie utrzymać zawartości pęcherza. Następuje mimowolne popuszczenie moczu. Może się to zdarzyć nawet w najmniej spodziewanym momencie, nie tylko przy przenoszeniu ciężkich rzeczy. Taki wypadek może mieć miejsce podczas zwykłego kichnięcia czy serdecznego śmiechu.

Warto zatem pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka sytuacja może mieć miejsce. Pieluchomajtki są świetnym rozwiązaniem. Nie wolno jednak zapominać o odpowiedniej terapii, czyli takiej, którą zalecił lekarz. Pomocne są ćwiczenia, które należy wykonywać regularnie, aby dawały efekty. Po jakimś czasie nawet najbardziej serdeczny śmiech nie będzie już powodował nieprzyjemnych sytuacji.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: