Czym jest inkontynencja?

inkontynencja

Istnieją różne choroby i schorzenia, których nazwy nic nam nie mówią. Czym jest inkontynencja?

Inkontynencja – nietrzymanie moczu

Inkontynencja to inaczej niekontrolowane wydalanie moczu. Schorzenie to może być wynikiem wielu chorób bądź stanów takich jak ciąża czy menopauza. Nietrzymanie moczu to niezwykle wstydliwy i coraz bardziej powszechny problem. Objawy mogą pojawić się podczas aktywności fizycznej, kaszlu czy śmiechu. Poczucie dyskomfortu bardzo często towarzyszy chorobie. Wyróżnia się różne typy nietrzymania moczu takie jak np. stresowe, neurogenne czy mieszane. Przyczyny schorzenia mogą być różne. Zarówno psychiczne jak i fizyczne aspekty mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.

Życie z inkontynecją

Życie z nietrzymaniem moczu dla wielu pacjentów bywa uciążliwe. Nieprzyjemny zapach czy ślady na ubraniach mogą wywoływać zażenowanie, szczególnie w towarzystwie czy środowisku pracowniczym. Na rynku dostępne są specjalne środki higieniczne, które zapewniają odpowiednią ochronę. Wkładki urologiczne i odpowiednia bielizna umożliwi nam poczucie komfortu i zapewni dyskrecję. Dzięki temu, bez problemu można aktywnie funkcjonować każdego dnia. Do tego dochodzi szczególna dbałość o higienę intymną, o której nie można zapominać.

Leczenie inkontynecji

inkontynencja

Nietrzymanie moczu można leczyć. Istnieją różne sposoby walki z tym schorzeniem. Najważniejszy jest kontakt z lekarzem. Tylko diagnoza lekarska umożliwi dobór odpowiedniej metody leczenia inkontynencji. Terapia może opierać się na leczeniu fizjoterapią bądź środkami farmakologicznymi. Urolog może także zalecić interwencję chirurgiczną. Operacja jest zwykle koniecznością, w sytuacji, gdy zawiodą wszystkie nieinwazyjne formy. Nowoczesna medycyna oferuje również metody oparte na działaniu lasera, coraz bardziej popularne w leczeniu nietrzymania moczu. Dostosowanie sposobu terapii zależy od rodzaju schorzenia. Warto więc przełamać wstyd, wszelkie opory i udać się do lekarza.

Inkontynencja może dotknąć każdego z nas. Życie z tym schorzeniem wcale nie oznacza pewnych ograniczeń. Co najważniejsze, nietrzymanie moczu można leczyć. Warto więc zapoznać się z charakterystyką tej choroby.

PODZIEL SIĘ: