Nietrzymanie moczu – jak wpływa na psychikę chorych?
Nietrzymanie moczu uchodzi za jedną z najbardziej kompromitujących przypadłości. Może pojawić się w wyniku naturalnego porodu, zmian hormonalnych wywołanych menopauzą itp. Brak kontroli nad wyciekiem moczu wpływa negatywnie na psychikę chorych.
Skrępowanie
Nietrzymanie moczu powoduje skrępowanie. Choć w telewizji nieustannie pokazuje się reklamy pieluchomajtek oraz innych wkładek urologicznych, NTM wcale nie stało się przypadłością, o której rozmawia się równie bezpośrednio jak o grypie. Wiele osób dotkniętych problemem nietrzymania moczu tak bardzo się tego wstydzi, iż unika wizyt u lekarza. Chorzy nie potrafią przyznać się do swoich dolegliwości, boją się też ostracyzmu społecznego. Ponadto mimowolny wyciek moczu, do którego dochodzi w towarzystwie innych osób, prowadzi do zawstydzenia. Chorzy często boją się, że na ich spodniach pojawi się mokra plama, przez co kontrolowanie ich stanu może przyjąć formę obsesji.
Niechęć do spotkań towarzyskich
Chorzy na nietrzymanie moczu unikają spotkań towarzyskich, ponieważ boją się kompromitacji. Do wycieku moczu może dojść w wyniku śmiechu, wstawania, podnoszenia jakiejś rzeczy. Jest to proces, nad którym nie ma się żadnej kontroli. Procesy fizjologiczne są dość wstydliwe, gdy dochodzi do nich w towarzystwie.
Problemy w życiu zawodowym
Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, zmianie ulegają dotychczasowe priorytety. Chory skupia się na tym, aby uniknąć mokrych plam i nie potrafi w pełni skoncentrować się nad wykonywaną pracą. Do tego dochodzi jeszcze skrępowanie w kontakcie z klientem. Mimowolny wyciek moczu może przecież nastąpić podczas spotkania służbowego.
Brak możliwości uprawiania sportu
Nietrzymanie moczu często ma charakter wysiłkowy. Podczas śmiechu, chodzenia, podnoszenia zakupów dochodzi do mimowolnego wycieku. To utrudnia, a często wręcz uniemożliwia uprawianie sportu. Ćwiczenia, gdy chory ma na sobie pieluchomajtki, również nie należą do szczególnie komfortowych.
Abstynencja seksualna
Nietrzymanie moczu zazwyczaj jest równoznaczne z abstynencją seksualną. Gdy pojawia się tego typu problem, uprawianie seksu jest praktycznie niemożliwe. Chory unika bliskości fizycznej z partnerem, bo nigdy nie wie, kiedy dojdzie do mimowolnego wycieku moczu, który to popsuje całą intymną atmosferę.
Pieczenie i odparzenia miejsc intymnych
Nietrzymanie moczu wymaga przestrzegania zasad higieny, podmywania się po każdym incydencie, częstej zmiany majtek i stosowania specjalnych kremów przeciw odparzeniom skóry. Jednak nie zawsze istnieją ku temu dobre warunki.