Rodzaje produktów chłonnych – co wybrać, czym się kierować?

Rodzaje produktów chłonnych
Natracare z Unsplash

Nietrzymanie moczu, choć niewątpliwie jest przykrą i krępującą dolegliwością, nie musi od razu prowadzić do utraty pewności siebie i rezygnacji z wszelkich aktywności. Specjalistyczne produkty chłonne chronią przed przeciekaniem i pozwalają na zachowanie swobody oraz komfortu. Który z nich wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Rodzaje produktów higienicznych

Wśród produktów higienicznych stworzonych specjalnie z myślą o osobach zmagających się z nietrzymaniem moczu znajdują się takie środki jak m.in. pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki, bielizna chłonna oraz wkładki. Cechują się one różnym stopniem chłonności. Właściwie dobrane do potrzeb zapewniają ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, gwarantują czystość i suchość skóry, a także komfort oraz pełną swobodę ruchów.

Produkty chłonne – różnice i podobieństwa

Pieluchy dla dorosłych są produktem bardzo chłonnym, podobnie jak pieluchomajtki. Sprawdzą się zatem w przypadku średniego, ciężkiego i bardzo ciężkiego nietrzymania moczu. Polecane są do stosowania u osób obłożnie chorych. Są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Z kolei bielizna chłonna polecana jest osobom bardziej aktywnym, które cierpią na nietrzymanie moczu w stopniu średnim i ciężkim. Jest cieńsza i bardziej dyskretna od pieluch oraz pieluchomajtek.

Wkładki są najlepszym wyborem dla osób, które zmagają się z kropelkowym oraz lekkim nietrzymaniem moczu. Posiadają anatomiczny kształt, dzięki czemu doskonale dopasowują się do ciała oraz bielizny. Są wygodne i zupełnie niewidoczne.

To, co łączy wszystkie te produkty to wysoki stopień ochrony przed przeciekaniem oraz nieprzyjemnym zapachem, a także wykonanie z wysokiej jakości materiałów, które są przyjazne wrażliwej skórze okolic intymnych.

Czym kierować się podczas wyboru?

Przede wszystkim stopniem inkontynencji. Nawet najlepszej jakości wkładki czy bielizna chłonna nie sprawdzą się w przypadku bardzo ciężkiego stopnia nietrzymania moczu. Jeśli nie mamy pewności, który produkt będzie najbardziej odpowiedni, zamiast kupować całą paczkę, możemy nabyć bezpłatną próbkę.

Kolejną kwestią jest rozmiar. Jego właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia skutecznej ochrony. Produkt za duży nie będzie przylegał do ciała, będzie się przemieszczał, a co za tym idzie, nie spełni właściwie swojej roli, tj. nie zagwarantuje ochrony przed przeciekaniem. Produkt za mały również w niewystarczającym stopniu będzie chronić przed przeciekaniem, a do tego będzie powodować duży dyskomfort.

Środki chłonne należy właściwie dobrać nie tylko pod kątem stopnia nietrzymania moczu oraz rozmiaru, ale także płci. Zarówno wkładki czy bielizna chłonna produkowane są w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Stworzone są z uwzględnieniem budowy anatomicznej, do której się doskonale dopasowują.

Nie tylko środki higieniczne

Odpowiednio dobrane produkty chłonne bez dwóch zdań podnoszą komfort codziennego funkcjonowania. Dzięki nim nie trzeba się krępować, nadal można oddawać się swoim ulubionym aktywnościom bez obawy o to, że ktoś z zewnątrz dostrzeże problem. Ale samo ich stosowanie nie załatwia sprawy.

Jeśli wystąpi nietrzymanie moczu i nie jest ono jednorazowym epizodem, a powtarza się regularnie, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod walki z NTM. Należy zacząć od zmiany stylu życia – zrzucić nadwagę, jeśli ta występuje, wdrożyć regularną aktywność fizyczną, ćwiczyć mięśnie dna miednicy, odstawić napoje alkoholowe oraz zawierające kofeinę. Jeżeli to nie pomoże, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne bądź operacyjne.

PODZIEL SIĘ: