Sposoby na leczenie płaskostopia

Sposoby na leczenie płaskostopia
Noah Buscher z Unsplash
Popularny problem związany z wadą postawy zarówno u dzieci jak i u dorosłych to płaskostopie. Polega on na nieprawidłowym ułożeniu mięśni stopy, które mogą pociągnąć za sobą dalsze wady, takie jak zapalenia stawu kolanowego, czy chondromalacja rzepki.

 

Ostatecznie negatywny wpływ będzie można zaobserwować na obszarze całego organizmu. Dlatego rozwój stóp powinien być sprawdzany od wczesnego dzieciństwa.

Gdy płaskostopie zostanie już wykryte, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj wymaga ono wykonywania ćwiczeń, a także wyposażenia się we wkładki ortopedyczne. Dzięki nim nie będzie dochodziło do dalszego pogłębiania się wady, a także będą stymulowane mięśnie odpowiadające za prawidłowe położenie stopy. Jednocześnie należy uczęszczać na zabiegi fizjoterapii, gdzie siła odpowiednich mięśni będzie wzmacniana, tak by za pewien czas nie trzeba było już wcale korzystać z wyżej wymienionych wkładek. Tutaj trzeba zachować żelazną dyscyplinę i konsekwentnie chodzić na zabiegi, wykonywać ćwiczenia w domu oraz nosić obudowie ortopedyczne. Dzięki temu można pozbyć się wady nawet w kilka miesięcy.

W przypadku osób dorosłych, leczenie może być trudniejsze, dlatego tak ważne jest zapobieganie dalszemu pogłębianiu wady. Należy przez cały czas nosić odpowiednie obuwie ze wspomnianymi wkładkami. Powinny być one wykonane przez profesjonalnego ortopedę, który często prowadzi z nami jednocześnie ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Trzeba tutaj nastawić się na długotrwałe leczenie, nawet do kilku lat, które nie przyniesie już stuprocentowego efektu. Jest tak dlatego, że ciało dorosłego człowieka, jego układ mięśniowy i kostny, nie są już tak podatne na zmiany jak u dziecka. Dlatego należy liczyć się z tym, że wkładki będzie trzeba nosić do końca życia. Pokazuje to też jak ważne jest, by kontrolować rozwój stóp naszego dziecka i ewentualne leczenie rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie.

Jak możemy się przekonać, leczenie płaskostopia nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem, wymaga jednak sumienności. Trzeba mieć odpowiednie obuwie, cały czas nosić wkładki do butów ortopedycznych, chodzić na ćwiczenia, a także wykonywać samodzielnie te, które fizjoterapeuta polecił nam przeprowadzać w domu. Przede wszystkim jednak należy diagnozować rozwój układu kostnego i mięśniowego już od wczesnego dzieciństwa i ewentualne leczenie wdrożyć natychmiast po wykryciu wady.

PODZIEL SIĘ: