Etapy rozwoju opryszczki wargowej
Za powstanie opryszczki wargowej odpowiedzialny jest wirus HSV1. Pojawia się, ona przede wszystkim wtedy, gdy organizm człowieka jest osłabiony. W zdecydowanej większości przypadków opryszczka występuje na ustach. Wirusem niestety można się bardzo łatwo zarazić, przykładem może być kontakt bezpośredni z już zarażoną osobą. Oczywiście można ją wyleczyć we wcześniejszej fazie, warto zatem wiedzieć jakie są etapy rozwoju opryszczki.
Jak rozwija się opryszczka?
Wspomniany wcześniej wirus HSV1 dostaje się do organizmu człowieka przez błonę śluzową. W zdecydowanej większości przypadków na samym początku będzie on w stanie uśpienia. Zostanie uaktywniony dopiero przy zaistnieniu odpowiednich czynników. Jakie zatem czynniki powodują powstanie opryszczki? Jednym z nich będzie osłabiony organizm. Opryszczka szczególnie pojawia się jesienią czy zimą lub wtedy, gdy człowiek jest przeziębiony. Bardzo często wirus HSV1 obudzi się, gdy zostanie uszkodzona błona śluzowa. Może to mieć miejsce np. podczas wizyty u dentysty. Czynnikiem, który bardzo sprzyja rozwojowi opryszczki wargowej będzie również zbyt długie przebywanie na zimnym powietrzu albo przy promieniowaniu UV.
Jakie możemy wyróżnić fazy rozwoju opryszczki?
Faza I
Faza pierwsza (faza mrowienia) charakteryzuje się uciążliwym wędzeniem. W zdecydowanej większości przypadków występuje na wardze. W przypadku podjęcia leczenia na tym etapie może nie pojawić się pęcherzyk, a także nie rozwinąć infekcja.
Faza II
Faza druga cechuje się zaczerwienieniem oraz lekką opuchlizną. Plamka na ustach zaczyna się systematycznie powiększać. Zauważalny zostaje także płyn surowiczy w w jej wnętrzu, który jest wypełniony wirusami.
Faza III
W fazie trzeciej na wardze występuje bolesny pęcherzyk. W przypadku nie rozpoczęcia działania w drugiej fazie, dojedzie do tej fazy. Bardzo często się zdarza, że dochodzi do powstania skupiska bardzo małych wodnych krostek, które następnie mogą stworzyć jeden większych pęcherzyk. Po pewnym czasie zacznie się z niego sączyć płyn wypełniony bakteriami. Właśnie w tej fazie jest najłatwiej do zarażania. Należy koniecznie uważać przy kontaktach z drugą osobą. Nie jest także rekomendowane dotykanie pęcherzyka. Opryszczka w trzeciej fazie będzie sprawiała ból.
Faza IV
W tej fazie dochodzi do zasychania wykwitów. Na wardze będą tworzyły się strupki, czyli rana zacznie się powoli goić. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż mogą one bardzo szybko się rozrywać, ze względu na swoją delikatność. Konsekwencją będzie oczywiście ból. W przypadku zdrapywania strupków, opryszczka będzie goiła się znacznie wolniej.
Jak radzić sobie z opryszczką?
Bardzo skuteczną metodą w walce z opryszczką są niewidoczne plastry firmy www.COMPEED.pl. Można je stosować do leczenia opryszczki na każdym jej etapie, łagodzą również takie objawy jak mrowienie, pieczenie, bóle czy świąd. Pęcherzyki po nałożeniu na nie plastra stają się praktycznie niewidoczne gołym okiem. Produkt pozwala także na niewidoczne oraz higieniczne postępowanie w przypadku nawrotu opryszczki.
Tekst sponsorowany