NTM aspekt ekonomiczny

Leczenie NTM bywa drogie, jednak może być refundowane przez NFZ.

Osoby z nietrzymaniem moczu mogą poddać się kilku rodzajom terapii. Przyjmuje się, ze NTM wysiłkowe zazwyczaj leczy się poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, natomiast naglące parcie na pęcherz poprzez farmakologię. Dodatkowo, podczas terapii chorzy na co dzień stosują zabezpieczenie w postaci pieluchomajtek.

Fizykoterapia

Wysiłkowe NTM często poddawane jest terapii ćwiczeniowej, która polega na poprawie napięcia mięśni dna miednicy. Pozwala to na lepszą kontrolę pęcherza i utrzymanie go w odpowiednim miejscu. Niestety, taka terapia wymaga poniesienia pewnych kosztów – wizyty u fizjoterapeuty nie są refundowane, a koszta bywają czasami spore.

Farmakologia i zabieg chirurgiczny

Dobra wiadomość jest taka, że refundacja obejmuje niektóre środki farmakologiczne. Osoby ubezpieczone w NFZ mogą zakupić je w prawie każdej aptece, oczywiście po okazaniu recepty. Ponadto, osoby, które kwalifikują się do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznegu, również za zabieg nie płacą. Operacje są objęte całkowitą refundacją.

Pieluchomajtki

Pieluchomajtki, często stosowane przez chorych jako zabezpieczenie w nagłych wypadkach, również objęte są częściowym dofinansowaniem. Aby je otrzymać należy najpierw udać się do lekarza po odpowiednie zlecenie, a następnie do odpowiedniego oddziału NFZ. Po okazaniu zlecenia otrzyma się kartę comiesięcznego zaopatrzenia.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: