5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wysiłkowym nietrzymaniu moczu

ntm

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bardzo uciążliwa i zarazem wstydliwa dokuczliwość. Bliższe poznanie choroby pozwoli na efektywniejsze poradzenie sobie z problemem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ta dolegliwość polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku. Taki objaw może wystąpić podczas zwykłego kichania czy kaszlu. Dzieje się tak za sprawą zwiększonego ciśnienia w brzuchu. Nietrzymanie moczu towarzyszy zwykle podczas dużego wysiłku fizycznego a z czasem nawet przy chodzeniu. Niestety jest to najczęstszy rodzaj tego schorzenia, związanego z nieprawidłowym funkcjonowaniem cewki moczowej.

Typy wysiłkowego nietrzymanie moczu

Wyróżniamy dwa typy wysiłkowego nietrzymania moczu. Pierwszy z nich to anatomiczny, dotyczący nadmiernej ruchomości pęcherza. Drugi, czyli zwieraczowy wiąże się z osłabieniem mięśni zwieracza cewki.

Przypadłość kobiet

Niestety nietrzymanie moczu dotyczy w większości kobiet. Największą grupę stanowią kobiety w okresie menopauzy. Jednak już po 20 roku życia mogą pojawić się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Przyczyny choroby

ntm

Do przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu zaliczają się niedobory hormonalne związane z okresem menopauzy czy przebyte operacje cewki moczowej. Wrodzone wady tkanki łącznej oraz mięśni również wpływają na powstanie tej choroby. Znaczącym czynnikiem jest także ciąża oraz poród. Powodem choroby u mężczyzn może być rozrost gruczołu krokowego i operacja odbytnicy. Leczenie nowotworowe w postaci radioterapii także zaliczane jest do czynników chorobotwórczych.

Metody leczenia

W leczeniu stosuje się zarówno metody zachowawcze jak i operacyjne. Najczęściej zaleca się środki farmakologiczne, fizykoterapię oraz różne ćwiczenia. Operacja jest podstawą przy ciężkich objawach choroby. Odpowiednie badania urologiczne pozwalają skierować pacjenta na odpowiednią terapię.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Leczenie NTM (nietrzymanie moczu) – porady i wskazówki 2020