Wodniak jądra a operacja – co powinno się wiedzieć na ten temat?

Wodniak jądra a operacja
Bermix Studio z Unsplash

Nagłe powiększenie się jednego lub obu jąder wywołuje niepokój u niemalże każdego mężczyzny. Wielu z nich martwi się, że zachorowało na nowotwór złośliwy, jednak zwykle okazuje się, że jądro urosło na skutek wodniaka. Jest to schorzenie, które dotyka około 1 procenta panów na świecie. Leczenie wodniaka polega na wykonaniu operacji. Dowiedz się więcej na ten temat i umów się na zabieg bez obaw.

  1. Wodniak jądra – co to za choroba?
  2. Jak wygląda operacja wodniaka jądra?

Wodniak jądra może pojawić się w każdym wieku – zarówno u noworodków i małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn oraz seniorów. Jądro powiększa się do znacznych rozmiarów, przez co codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Jedynym skutecznym sposobem leczenia w takiej sytuacji jest operacja usunięcia wodniaka jądra. Na czym polega taki zabieg?

Wodniak jądra – co to za choroba?

Wodniak jądra objawia się bezbolesnym powiększeniem jednego lub obu jąder. Pierwotne wodniaki o nieustalonej przyczynie często pojawiają się u mężczyzn cierpiących z powodu niepłodności. Wodniaki tego typu mogą uciskać powrózek nasienny, co przekłada się na utrudniony przepływ krwi i zwiększoną temperaturę wokół jądra. Zbyt wysoka temperatura zmniejsza produkcję plemników, dlatego niemożliwe jest zapłodnienie komórki jajowej partnerki.

Operacja wodniaka jądra jest jedynym skutecznym sposobem, by raz na zawsze uporać się ze schorzeniem. Podczas zabiegu usuwa się płyn oraz woreczek, w którym się zbiera. Dzięki temu nawroty wodniaka zdarzają się rzadko, a skuteczność operacji jest prawie 100-procentowa.

Jak wygląda operacja wodniaka jądra?

Operacja usunięcia wodniaka jądra trwa najczęściej 30-60 minut, a okres rekonwalescencji nie przekracza dwóch tygodni. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Operację wykonuje się jedną z dwóch metod – techniką Winkelmanna lub Bergmanna w zależności od dokładnego umiejscowienia wodniaka i jego wielkości.

Co ważne, wodniaka jądra można bezpiecznie usunąć u większości mężczyzn. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są zaawansowany wiek pacjenta oraz zły ogólny stan zdrowia, np. liczne schorzenia układu krążenia, cukrzyca. Pozostali mężczyźni oraz mali chłopcy mogą być bezpiecznie operowani i po upływie kilkunastu dni wrócić do normalnego funkcjonowania. W razie lekkiego bólu po operacji wodniaka jądra stosuje się doustne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece.

Więcej o operacji usunięcia wodniaka jądra dowiesz się na https://medifem.pl/urologia-i-andrologia/operacja-plastyczna-wodniaka-jadra/

PODZIEL SIĘ: