Wędrówka górska przy nietrzymaniu moczu

Wędrówka górska przy nietrzymaniu moczu

Kochasz góry i nie wyobrażasz sobie wakacji w innym miejscu? Uwielbiasz wędrówkę po bieszczadzkich połoninach, skalnych labiryntach Gór Opawskich albo tatrzańskich polanach i marzysz by móc jak najdłużej cieszyć się możliwością aktywnego wypoczynku? To możliwe nawet przy NTM!

Nietrzymanie moczu nie jest niczym wstydliwym. To choroba jak każda inna, a my uczyniliśmy z niej temat tabu. Pora to zmienić. Biorąc pod uwagę fakt, że NTM można skutecznie leczyć – nie powinniśmy nabierać wody w usta i milczeć. Choroba ta nie oznacza rezygnacji z dotychczasowego życia, rezygnacji z planów i marzeń  oraz robienia tego co tak naprawdę sprawia nam radość.

W terenie łatwiej?

Na górskich szlakach nie spotykamy tylu osób co w centrum miasta, można więc zapytać – czego tutaj się wstydzić? Z drugiej jednak strony, wiele osób dotkniętych tym schorzeniem wstydzi się wychodzić nawet w miejsca gdzie prędzej spotkamy jakieś zwierzę niż drugiego człowieka. Wszystkiemu winny jest proces ciągłego obwiniania się narzucania sobie toku myślenia na zasadzie „nie mogę bo…”. W ten sposób sami nakładamy na siebie różnego rodzaju ograniczenia, które po czasie staja się dla nas istnym więzieniem. Ponosimy odpowiedzialność ze siebie i swoje życie, dlaczego więc przyczyniamy się do powstawania nawet i stanów lękowych. Możemy tak naprawdę wszystko! A powinniśmy zacząć od zrozumienia swojej choroby i zaprzestania patrzenia na nią przez pryzmat „czegoś złego”.

Wychodząc w góry

Zaprawieni wędrowcy doskonale wiedzą w jaki sposób przygotować się do wyprawy na szlak. Dla nieco mniej obeznanych stworzono specjalne poradniki oraz blogi, gdzie mogą zaznajomić się ze specyfiką górskich warunków oraz zebrać informacje jak przygotować się do wyprawy.

Jeśli dotyczy się problem NTM – wystarczy tylko kilka małych drobiazgów by być przygotowanym na każdą sytuację. Co trzeba zrobić?

  1. Zabierz na szlak dodatkową parę bielizny i cienkie spodnie na zmianę. W sklepach sportowych możemy znaleźć odzież przeznaczoną na wyprawy w góry, która wykonana jest ze specjalnych materiałów. Może być bardzo cienka i jednocześnie doskonale zabezpieczać przed utratą ciepła. Po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca i jest niesamowicie lekka. Ulokowanie jej w plecaku z pewnością nie będzie stanowiło więc problemu.
  2. Kup chusteczki do higieny intymnej. W drogeriach oraz sklepach znaleźć możemy odświeżające chusteczki, którymi możemy zadbać o higienę w przypadku inkontynencji. Najczęściej pakowane są w niewielkie opakowania po 10-15 sztuk. Zawsze więc możemy je mieć pod ręką, ponieważ mieszą się więc w każdej kieszeni.
  3. Załóż wkładkę. Specjalnie wyprofilowana, przeznaczona dla osób uprawiających sport będzie rewelacyjnie chroniła przed wilgocią oraz zapewni poczucie komfortu psychicznego. Dzięki odpowiedniemu kształtowi nie obcierają i nie powodują odparzeń. Zapakuj również dodatkową wkładkę urologiczną do plecaka! W razie potrzeby – wystarczy chwilą by ją zmienić i znów poczuć się dobrze!

Duch gór

Wychodząc w góry pamiętaj o odpowiednim obuwiu, odzieniu przeciwdeszczowym, telefonie komórkowym, aby w razie konieczności móc wezwać pomoc oraz… o swoim niezbędniczku NTM. Zajmuje on naprawdę niewiele a sprawia, że nie musimy się niczym martwić. Dzięki temu poczuć możemy ducha gór!

Miej świadomość, że będąc w górach – przebywasz na terenie objętym ścisłą ochroną przyrody. Nie pozostawiaj więc po sobie żadnych śmieci. Nawet chusteczek! Przygotuj sobie oddzielny worek i tam umieszczaj wszystkie zużyte produkty, resztki jedzenia itp. Wyrzuć go, kiedy będziesz schodzić ze szlaku w koszu na śmieci.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: