Terapia hormonalna przy NTM

W zależności od rodzaju i przyczyn nietrzymania moczu wybiera się różne metody lecznicze. U kobiet często sprawdza się terapia hormonalna.

NTM można leczyć na różne sposoby – najczęściej metodami farmakologicznymi, ćwiczeniami (skutecznymi w przypadku wysiłkowego NTM). Dobre rezultaty przynosi fizjoterapia. W skrajnych przypadkach stosuje leczenie operacyjne. Metody lecznicze mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, których osłabienie sprzyja mimowolnemu wyciekowi moczu.

Kolagen

Jednym z powodów nietrzymania moczu u kobiety są braki kolagenu w mięśniach podtrzymujących kobiece narządy płciowe. Kolagen znany jest głównie jako substancja nadająca skóze elastyczność. To białko znalazło zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i medycynie. Kolagen wykorzystuje się w chirurgii plastycznej, np. w celu wypełniania ust. To białko buduje ścięgna, mięśnie i tkankę łączną. Jego niedobór wpływa na stan organizmu. W skrajnych przypadkach może przyczyniać się do nietrzymania moczu.

Zabieg wprowadzenia implantów

Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu jest umieszczenie w organizmie implantów siatkowych bądź taśm polipropylenowych. Taki zabieg chroni narządy przed wypadaniem, które przyczynia się do NTM wysiłkowego. Terapia hormonalna polega na przyjmowaniu przez pacjentkę estrogenów pozwalających na szybsze gojenie się ran pooperacyjnych. Hormon umożliwia szybsze zrastanie się tkanek oraz odbudowę tych zniekształconych. Estrogen zwiększa prawdopodobieństwo przyjęcia wprowadzonego implantu.

Prawidłowo dobrana terapia hormonalna skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. O wyborze dawki hormonów decyduje lekarz.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: