Sposoby leczenia NTM – Biofeedback – skuteczna rehabilitacja NTM

Biofeedback – inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne, szczególnie jeśli towarzyszy innym formom zachowawczej terapii, stanowi skuteczne narzędzie w walce z NTM.

Nasz mózg otrzymuje bowiem w ramach tej metody informację zwrotną na temat pracy mięśni. Do uszkodzeń unerwienia mięśni dna miednicy dochodzi często w wyniku porodu lub powikłań z nim związanych. Biofeedback umożliwia natomiast ocenić pacjentce pracę mięśni oraz poprawić kontrolę nad nimi (ustalić siłę skurczu, czas trwania itp). Poza tym biofeedback ma istotne działanie motywacyjne – pozwala zauważyć postępy (wyrażone liczbowo), ocenić proces rehabilitacyjny. Zabieg biofeedback stosowany w terapii NTM polega na podłączeniu osoby chorej do specjalnej aparatury monitorującej, poprzez umieszczenie specjalnej elektrody w pochwie bądź odbycie. Elektroda ta ma styczność z mięśniami miednicy dzięki czemu pacjent, wywołując skurcz może od razu zobaczyć, z jaką siłą pracują jego mięśnie. Najczęściej procedura opiera się na tym, że pacjent ma konkretne zadanie to wykonania – przy pomocy sterowania mięśniami dna miednicy, dzięki prowokowaniu skurczów i rozkurczania – musi odwzorować na monitorze specjalny szablon. Przeciętna sesja terapeutyczna trwa około pół godziny, przy czym, aby zauważyć pierwsze efekty koniecznych jest odbycie co najmniej 20 zabiegów (z częstotliwością co 2 dni, lub codziennie). Postępy można przy tym obserwować na bieżąco, co stanowi istotną zaletę terapii biofeedback. Jeśli chodzi o całkowity czas trwania terapii, to w zależności od przypadku indywidualnego, może on obejmować od 3 – 12 miesięcy (najczęściej jednak nie przekracza 5 miesięcy). Warto przy tym zauważyć, że dla pewniejszych i szybszych rezultatów warto stosować równocześnie inne rodzaje leczenia zachowawczego – jak np. elektrostymulacje, fizykoterapię, użytkowanie kulek czy stożków dopochwowych. Biofeedback może również stanowić uzupełnienie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym w leczeniu NTM. Warto zauważyć, że leczenie zachowawcze może nie poradzić sobie z uszkodzeniami więzadeł oraz powięzi. Stąd biofeedback ma ograniczone zastosowanie w leczeniu NTM. Zaś na mięśnie oraz ich unerwienie możemy wywierać wpływ. Biofeedback pozwala usprawnić pracę mięśni oraz połączeń nerwowych (w tym szalenie istotnych w przypadku NTM mięśni dna miednicy). Niestety – terapia biofeedback nie jest dostępna dla każdego, głównie z przyczyn ekonomicznych. NFZ nie wprowadził jeszcze refundacji w zakresie tego typu zabiegów. A ich koszt waha się w granicach:

Informacje pochodzą z numeru 1 z roku 2013, kwartalnika NTM, dostępnego również w formie elektronicznej na stronach www.ntm.pl

PODZIEL SIĘ: