Refundacja środków absorpcyjnych

wkładki urologiczne

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje całość lub część środków absorpcyjnych. Ubezpieczeni w NFZ mogą skorzystać z refundacji na wkładki, pieluchomajtki czy pieluchy i wkłady anatomiczne.

Aby uzyskać zgodę na refundację środków, należy najpierw wybrać się do przychodni. Odpowiednia osoba wypisze zlecenie, potrzebne do okazania we właściwym punkcie oddziału NFZ. Zlecenie takie może wypisać lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia: onkolog, chirurg, felczer, urolog, neurolog, lekarz internista, geriatra i ginekolog onkologiczny.

Po uzyskaniu odpowiedniego zlecenia należy wybrać się do właściwego punktu NFZ. Oddziały NFZ, gdzie można udać się ze Zleceniem można sprawdzić klikając w ten link: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=2

Tam, po okazaniu Zlecenia, pacjent otrzyma dokument uprawniający do zakupu odpowiednich środków czyli tzw. Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego. Przy zakupie odpowiednich środków, Zlecenie zostawia się u farmaceuty, natomiast kartę zaopatrzenia zabiera ze sobą – przyda się przy kolejnych zakupach.

Zmiany z 2014 roku

Od 2014 zlecenia mogą wypisywać również pielęgniarki i położne ubezpieczenia zdrowotnego. Te osoby mają prawo do kontynuacji zleceń na zaopatrzenie, wydawanych comiesięcznie. Na środki absorpcyjne przewidziano okres kontynuacji do 1 roku. Zmiany zasad refundacji środków absorpcyjnych uwzględniły przy wypisywaniu Zleceń pielęgniarki i położne, jednak wciąż nie każdy lekarz może je wypisać. Tyczy się to zwłaszcza ginekologów – do wypisania zleceń upoważniony jest tylko ginekolog onkolog.

Komu przysługuje refundacja?

Nie wszyscy cierpiący na NTM mogą z refundacji skorzystać. Dla osób cierpiących na nowotwór, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje środki w stu procentach. Dla reszty pacjentów wysokość udziału własnego wynosi 30 %. Kto może ubiegać się o częściową refundację? Pacjenci z neurogennym i nieneurogennym nietrzymanie moczu, jednak z wyjątkiem tych, u których występuje wysiłkowe NTM oraz osoby z upośledzeniem umysłowym, wadami wodzonymi dróg moczowych czy pacjenci, u których nastąpiło pourazowe nietrzymanie moczu. Wszyscy chorzy, zainteresowani refundacją środków absorpcyjnych przez NFZ mogą sprawdzić kryteria przyznawania w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2004 roku.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: