Nietrzymanie moczu – profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest uciążliwą chorobą. Czy można ustrzec się przed NTM?

NTM – dieta

Przede wszystkim w celu zapobiegania NTM należy postawić nacisk na odpowiednią dietę. Nadwaga często bywa jednym z czynników powodujących nietrzymanie moczu. Dlatego trzeba się postarać, żeby posiłki były zbilansowane, bogate w potrzebne składniki odżywcze, ale bez niepotrzebnych ilości tłuszczu i węglowodanów.

Aktywność fizyczna jako profilaktyka NTM

W profilaktyce ważnym elementem będzie też odpowiednia aktywność fizyczna, która zapobiegnie przybraniu na wadze. Jeśli już do codziennej aktywności włączone zostaną ćwiczenia, to dlaczego nie te na mięśnie Kegla? Mięśnie Kegla odgrywają ważną rolę przy NTM, dlatego warto je ćwiczyć nawet profilaktycznie.

Dobroczynne właściwości żurawiny

Warto ubezpieczać się przed infekcjami dróg moczowych, ponieważ one mogę doprowadzić w przyszłości do nietrzymania moczu. W tym celu można przekonać się do żurawiny. Istotne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów, jednak unikając jednocześnie picia kawy i alkoholu.

Istnieją również czynniki, których nie da się uniknąć. Nietrzymanie moczu może być bowiem powodowane zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ciele kobiety, np. w menopauzie oraz przebytym porodem.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: