Poznaj rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

rodzaje-nietrzymania-moczu

Choroby związane z układem moczowym należą do bardzo wstydliwych problemów, które występują coraz częściej. Warto poznać bliżej rodzaje nietrzymania moczu u kobiet.

Nietrzymanie moczu to coraz częściej diagnozowane schorzenie, które dotyka w dużej mierze kobiet. Choroba ta ma różne postacie. Objawy bywają dokuczliwe i skutecznie dezorganizują codzienne funkcjonowanie.

Inkontynencja stresowa – wysiłkowe nietrzymanie moczu

Rodzaj wysiłkowego nietrzymania moczu występuje u kobiet najczęściej. Schorzenie to, powoduje osłabienie mięśni dna miednicy, znanych bardziej jako mięśnie Kegla. Wraz z wiekiem, mięśnie te tracą swoją elastyczność, przez co może dochodzić do wycieku moczu. Tak samo dzieje się często po okresie ciąży. Kobiety po porodzie, bardzo często skarżą się na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Najczęściej objawiają się one podczas takich czynności jak podnoszenie rzeczy, śmiech czy katar. Dolegliwość znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie, odsuwają kobiety od życia towarzyskiego i zawodowego. Stres tylko wzmaga objawy choroby. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może przytrafić się kobiecie w każdym wieku. Jedną ze skuteczniejszych form leczenia jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla, odpowiedzialnych za sprawne działanie miednicy.

Nietrzymanie moczy z powodu naglącego parcia

rodzaje-nietrzymania-moczu

Ten rodzaj nietrzymania moczu jest zwany nadreaktywnym pęcherzem. Choroba objawia się nagłą potrzebą oddania moczu i następnym jego wyciekiem. Pilna potrzeba skorzystania z toalety może pojawić się nawet kilka razy w ciągu dnia a także w nocy. W takim przypadku można spróbować wyćwiczyć pęcherz. Osobom borykającym się z tym problemem zaleca się stosowanie specjalnych wkładek bądź majtek ochronnych, które zapewniają komfort i dyskrecję. Kobiety wybierają także różnego rodzaju terapie nowoczesne, skutecznie likwidujące niechciany problem. Dużą popularnością wśród pań, cieszy się laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Powyższe rodzaje choroby, występują najczęściej wśród kobiet. Powody nietrzymania moczu mogą być nie tylko fizyczne ale także psychiczne. Właściwa diagnoza pomoże w doborze odpowiednich środków farmakologicznych oraz ułatwi dalsze leczenie choroby.

PODZIEL SIĘ: