Jak wesprzeć osobę dotkniętą nietrzymaniem moczu?

Jak wesprzeć osobę dotkniętą nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu stanowi zmorę wielu osób. Statystycznie z problemem tym częściej borykają się kobiety. Wśród czynników zwiększających ryzyko nietrzymania moczu wymienia się m.in. porody siłami natury oraz ciążę. Kobiety, które rodzą dzieci, mają znacznie osłabione mięśnie dna miednicy, przez co mogą mieć problem z kontrolowaniem mikcji. Jak wesprzeć osobę dotkniętą nietrzymaniem moczu?

Pokaż, że nietrzymanie moczu to problem jak każdy inny

Wiele osób bardzo się wstydzi nietrzymania moczu. Chorzy często nie zgłaszają się ze swoją przypadłością do lekarza, ponieważ krępują się o niej rozmawiać. Warto odtabuizować nietrzymanie moczu. Pokazując swojej mamie czy przyjaciółce, że nietrzymanie moczu to problem taki sam jak każdy inny, w tym zaparcia, ból krzyża etc., ułatwiasz im życie. Bliska ci osoba powinna wiedzieć, że tak, jak nie da się zapanować nad katarem, tak samo czasem nie da się czasem zapanować nad mikcją. Z jednym i drugim problemem warto się natomiast zgłosić do lekarza, który zaordynuje stosowne działania.

Pomóż znaleźć dobrego lekarza i fizjoterapeutę

Tak naprawdę nietrzymanie moczu to przypadłość, którą można wyleczyć poprzez odpowiednie ćwiczenia wykonywane pod bacznym okiem fizjoterapeuty, biofeedback czy też zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Warto pomóc bliskiej nam osobie w znalezieniu dobrego lekarza lub fizjoterapeuty. Można zasięgnąć opinii wśród znajomych lub na forum internetowym.

Pomóż znaleźć dobre wkładki urologiczne

Nietrzymanie moczu to dosyć uciążliwa przypadłość, ponieważ towarzyszy jej mimowolny wyciek moczu.  W związku z tym warto pomyśleć o kwestiach praktycznych i rozejrzeć się za dobrymi wkładkami urologicznymi, które zapewnią komfort naszej mamie czy przyjaciółce podczas codziennego funkcjonowania.  Przy mniejszym wycieku moczu można postawić na cieńsze produkty chłonne, które nie odznaczają się pod ubraniem.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry dotkniętej nietrzymaniem moczu

Osoby, które cierpią na nietrzymanie moczu, często skarżą się na odparzenia oraz infekcje intymne. W związku z tym niezwykle ważna jest higiena, stosowanie odpowiednich płynów do higieny intymnej oraz kremów łagodzących odparzenia powstałe wskutek nietrzymania moczu.

Spotykaj się z nią regularnie

Pokaż drugiej osobie, która boryka się z nietrzymaniem moczu, że jej stan zdrowotny w niczym ci nie przeszkadza. Nie rezygnuj z zapraszanie jej na imprezy, które organizujesz. Tak jak dawniej wychodź z nią do kina, teatru. Pokaż jej, że nietrzymanie moczu nie musi zmieniać jej życia na gorsze. Nawet borykając się z tą przypadłością, można prowadzić satysfakcjonujące życie kulturalno-towarzyskie.  Tak naprawdę nietrzymanie moczu to żaden powodów do wstydu.

PODZIEL SIĘ: