Otyłość a NTM
Rodzajów NTM jak i przyczyn jest wiele. Czy zatem otyłość może powodować kłopoty z prawidłową pracą pęcherza?
Otyłość może być przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Udowodniono, ze ma niekorzystny wpływ na układ krążenia, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, może być przyczyną zawału, wylewu. Wraz z otyłością następuje większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Uważa się również, że może być przyczyną nietrzymania moczu.
Nieprawidłowa waga, a NTM
Osoby otyłe częściej zmagają się z NTM, zwłaszcza odmianą wysiłkową. Zbyt duży ciężar ciała to ogromne obciążenie nie tylko dla kości, ale i mięśni, również brzusznych i dna miednicy. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma związek z odpowiednia praca pęcherza moczowego. Niestety, w przypadku osób ze zbyt dużą wagą ciała mięśnie te są osłabione. Co za tym idzie – ciśnienie śródbrzusze i wewnątrzpęcherzowe zwiększa się. Najczęściej prowadzi to właśnie do wysiłkowego NTM, kiedy nawet podczas kichnięcia czy kaszlu może dojść do popuszczenia moczu.
Nieprawidłowa dieta w przypadku osób otyłych czy z nadwagą również rzutuje na pracy pęcherza. Przyczynia się bowiem do zaparć, które niekorzystnie wpływają na pęcherz. Z kolei brak aktywności, często obserwowany u osób z nieprawidłową masą ciała, może powodować zanik mięśni dna miednicy, co oczywiście przyczynia się do nietrzymania moczu.
Aleksandra Wiktor