Do jakiego lekarza iść gdy podejrzewam NTM?

Do jakiego lekarza udać się gdy podejrzewam NTM?

Prawidłowe rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia pomogą w zapobieganiu rozwoju choroby. Nie wolno diagnozować i leczyć się na własna rękę. Takie nierozważne postępowanie skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami.  Jeśli doszło do jakichkolwiek niepokojących w naszym organizmie zmian, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Często zdarza się tak, że popadamy ze skrajności w skrajność. Albo bagatelizujemy różne dolegliwości, albo wręcz przeciwnie – wyolbrzymiamy je. Niemniej jednak jakiekolwiek powtarzające się epizody związane z nietrzymaniem moczu powinny być skonsultowane z lekarzem.

Stwierdzenie NTM

Standardowo należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Internista zbada nasz ogólny stan zdrowia i oceni, czy przyczyna odczuwanych dolegliwości nie leży gdzie indziej. Jeśli potwierdzi on podejrzenie NTM, wypisze skierowanie do lekarza ginekologa lub urologa. Jeśli chcemy – możemy już na samym początku skierować tam swoje kroki, ale najczęściej okazuje się to zupełnie niepotrzebne. NTM bywa bowiem mylone z infekcjami układu moczowego. W przypadku ich występowania, również dochodzić może do incydentów inkontynencji.

Do jakiego lekarza iść gdy podejrzewam NTM?

Błędna diagnoza NTM

Jeśli leczenie stwierdzonej infekcji nie pomoże – wtedy sami poprośmy o skierowanie do specjalisty. Gdy zależy nam na czasie, udajmy się do niego na prywatną wizytę. Pamiętajmy jednak o jej kosztach. Jeśli i to nie pomoże, skorzystajmy z porady innego lekarza. Będziemy mogli wtedy porównać nie tylko diagnozy, ale również podejście do pacjenta. Nie obwiniajmy od razu specjalisty o całkowity brak kompetencji. Czasami bowiem zdarza się tak, iż nasz organizm może przejawiać zupełnie inne objawy, które pozornie nie będą pasować do NTM. Ważna jest w tym przypadku cierpliwość oraz zaufanie.

Jeśli zostanie stwierdzone u nas NTM, postarajmy się dokładnie zapoznać z chorobą i pamiętajmy o współczesnym postępie technologicznym. Na chwilę obecną istnieją szanse na wyleczenie. Stosujmy się zatem do zaleceń lekarskich i skorzystajmy z pomocy medycyny.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: