Nietrzymanie moczu – problem, który może pojawić się po porodzie

ciaza

Nietrzymanie moczu może dotknąć także kobiety w trakcie ciąży i po porodzie. W tym czasie mięśnie dna miednicy rozciągają się, co prowadzi do różnych wstydliwych dolegliwości.

Przyczyny nietrzymania moczu

Podczas ciąży nasze ciało się zmienia. Mięśnie Kegla, odpowiedzialne za pracę wiązadeł rozluźniają się i powodują niekontrolowane popuszczanie moczu. Ta wstydliwa dolegliwość może objawiać się podczas noszenia dziecka na rękach czy zwykłym kichaniu. Ten problem dotyczy zwykle kobiet, które urodziły dziecko ważące więcej niż 4 kg lub były już wcześniej w ciąży. Otyłość oraz zaparcia, które są częstymi objawami ciąży również wpływają na nietrzymanie moczu. Zwykle mija ono w okresie połogu. Pamiętajmy jednak, że zależy to od indywidualnego zachowania organizmu.

Sposoby leczeniaciaza

Ćwiczenia mięśni Kegla pozwolą na wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz uelastycznią je. Efekty wymagają jednak czasu i regularnej gimnastyki. W przypadku braku rezultatów można sięgnąć porady lekarza i skorzystać z elektrostymulacji mięśni. Nietrzymanie moczu można kontrolować poprzez stosowanie specjalnych wkładek urologicznych. Takie wkładki są bardzo chłonne i dodatkowo zapobiegają powstawaniu infekcji intymnych. Kontrola wagi oraz aktywność fizyczna pomogą w lepszej pracy mięśni. Zawsze możemy sięgnąć po środki farmakologiczne. Na rynku znajdziemy wiele preparatów wspomagających leczenie nietrzymania moczu. Zanim zaczniemy terapię należy udać się do lekarza. W żadnym wypadku nie należy ograniczać przyjmowania płynów. Nie pomoże to w walce z dolegliwością, a może spowodować odwodnienie i zakażenie dróg moczowych. Przy tej przypadłości należy zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną.

Nawet po ustąpieniu objawów choroby warto dalej ćwiczyć mięśnie Kegla. Ich sprawność zapewni brak kłopotliwego problemu przy kolejnej ciąży i w okresie przekwitania. Poprawi również przyjemność seksualną.

PODZIEL SIĘ: