Nietrzymanie moczu – fakty i mity

Nietrzymanie moczu – fakty i mity

Wielu osobom nietrzymanie moczu kojarzy się, z konkretnymi, stereotypowymi twierdzeniami. Często niesłusznie.

Nietrzymanie moczu to problem osób starszych

To pierwszy i chyba najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich mit. Nietrzymanie moczu może dotyczyć każdego, zarówno osoby starsze, jak i dorosłych, a nawet młodzież. Nie ma jednej, określonej grupy ryzyka. Prawdą jest natomiast, że częściej pojawia się u osób, które młodzieńcze lata mają już za sobą oraz u kobiet. Kobiety są jedną z bardziej licznych grup, która narażona jest na te nieprzyjemne dolegliwości.

NTM jest dolegliwością, której nie da się wyleczyć

Bzdura. Istnieje wiele możliwości, które nie tylko minimalizują wystąpienie objawów. Odpowiednio wybrana terapia może całkowicie zażegnać problem. Sprawdzają się tu szczególnie ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, które są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na wysiłkową odmianę NTM. Natomiast zabieg chirurgiczny daje ogromną szansę na to, ze objawy NTM już się nie pojawią.

Osoby cierpiące na NTM nie powinny wychodzi

z  domu

Nieprawda. Osoby z nietrzymaniem moczu powinny jak najbardziej prowadzić życie towarzyskie. NTM nie powinno być powodem izolacji. Osoby, które maja kłopot z utrzymaniem zawartości pęcherza powinny zrozumieć, że dolegliwość ta nie jest powodem do zamykania się w mieszkaniu. Komfort posiadania toalety jest ważny, natomiast stosowanie terapii i odpowiednich środków higienicznych pozwoli na swobodne poruszanie się np. po mieście.

NTM to problem, którego należy się wstydzić

W żadnym wypadku. Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła NTM do chorób społecznych. Oznacza to, że cierpi na nią spora część populacji. Żaden chory nie jest w problemie wyobcowany, a świadomość społeczna problemu cały czas wzrasta. Dlatego NTM nie powinien być tematem tabu i powodem do wstydu, bo może się to przyczynić do pogorszenia stanu psychicznego. W tym wypadku bardzo ważne jest wsparcie i akceptacja osób najbliższych.

Przy NTM można używać jakichkolwiek środków higienicznych, nawet podpasek

Absolutnie nie. NTM wiąże się z niekontrolowanym wyciekiem moczu, który mimo wszystko ma inną konsystencję i gęstość niż, np. krew okresowa. Podpaski nie są produktem, które odpowiednio zabezpieczą bieliznę i spodnie. Po pierwsze – nie zawsze będą wystarczająco chłonne, po drugie – nie uchronią przed przykrym zapachem.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: