Jak zapobiec nietrzymaniu moczu?
Nietrzymanie moczu stanowi niezwykle wstydliwą przypadłość. Osoby, które zostały nią dotknięte, niechętnie się do niej przyznają. Życie z nietrzymaniem moczu jest mało komfortowe. W związku z tym, iż do wycieku moczu wychodzi w najmniej spodziewanym momencie, osoba dotknięta tą przypadłością bardzo często ogranicza życie towarzyskie do minimum. Jak zapobiec nietrzymaniu moczu?
Ćwiczyć mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla, gdy są stosunkowo mocne i wytrenowane, doskonale spełniają swoją funkcję i w rezultacie nie mamy większych problemów z kontrolą procesu wydalania moczu z organizmu. Niestety, czasem mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Dzieje się tak po porodach siłami natury nietrenowaniu tej części ciała. Tymczasem ćwiczenia mięśni dna miednicy wcale nie są trudne. Nie musisz kupować żadnego specjalistycznego sprzętu ani zapisywać się na siłownię. Możesz ćwiczyć w domu, w biurze, w drodze do pracy. W internecie znajdziesz wiele przydatnych tutoriali. Aby zyskać pewność, że ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonujesz w sposób prawidłowy, możesz zapisać się do fizjoterapeuty, który pomoże ci w tym zadaniu. Możesz zakupić też w sex shopie kulki gejszy. Ćwiczenie z obciążeniem zwiększa rezultaty treningu.
Regularnie uprawiać seks
To może wydawać się dość zaskakującą poradą, ale regularne uprawianie seksu sprzyja mocnym mięśniom Kegla. Jeśli nauczysz się je odpowiednio zaciskać podczas penetracji, zwiększysz przyjemność swoją i partnera. Ponadto w ten prosty sposób wykonasz ćwiczenia, które uchronią cię przed nietrzymaniem moczu. Seks wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu na wielu poziomach. Warto to mieć na uwadze i nie unikać zbliżeń ze stałym partnerem.
Stosować hormonalną terapię zastępczą
Z wiekiem mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Dzieje się tak, gdy w okresie okołomenopauzalnym czynność jajników stopniowo wygasa. Te żeńskie narządy płciowe wytwarzają coraz mniej estrogenów, na szczęście nie są jedynym miejscem syntezy tych żeńskich hormonów płciowych. Jednak ich niedostateczna podaż przyczynia się do zmniejszonej syntezy kolagenu, który wchodzi m.in. w skład mięśni dna miednicy. Na szczęście niedobór estrogenów można uzupełnić, dostarczając je z zewnątrz. Hormonalna terapia zastępcza przynosi świetne rezultaty, przy czym trzeba pamiętać o tym, że nie każda kobieta może korzystać z jej dobrodziejstw. Wśród przeciwwskazań wymienia się między innymi krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.
Stymulować syntezę kolagenu poprzez dietę bogatą w witaminę C
Aby zapobiec degeneracji mięśni dna miednicy, należy je wzmocnić poprzez stymulację syntezy kolagenu. W tym celu do diety musisz włączyć produkty bogate w witaminę C. Kwas askorbinowy stymuluje bowiem syntezę kolagenu, jednego z białek strukturalnych naszych mięśni. Wśród produktów bogatych w witaminę C wymienia się m.in. cytrusy, maliny, porzeczkę, aronię oraz pietruszkę.