Jak utrzymać higienę przy NTM?

Jak utrzymać higienę przy NTM

Nietrzymanie moczu staje się ogromnym problemem kobiet w okresie menopauzy. Do tej pory sprawne, pewne siebie i otwarte panie, nagle zamykają się w zaciszu swoich domów z poczuciem wstydu i upokorzenia. Choć NTM jest niezwykle krepujący, to w pewnym stopniu można sobie z nim poradzić.

Negatywny wpływ na psychikę

Osoby, które zostały dotknięte inkontynencją, czyli niekontrolowanym wydalaniem moczu, bardzo często odcinają się od znajomych i starają się nie wychodzić z domu. Chorzy czują się zawstydzeni problemem, który ich dotyczy i obawiają się, że da on o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Jak się okazuje, wcale nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności towarzyskiej. Wystarczy odpowiednia higiena, by niwelować nieprzyjemne skutki.

Higiena przy NTM

Cierpiący z powodu NTM powinni skupić swoją uwagę wokół utrzymania czystości skóry. Mokra i wilgotna – staje się pożywka dla bakterii i wirusów, które są przyczyną infekcji i nieprzyjemnych zapachów. Zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych podrażnień. Tak często jak to konieczne, należy więc przemywać okolice intymne ciepłą wodą przy użyciu bardzo delikatnych płynów do  higieny intymnej. Posiadają one specjalny skład łagodzący podrażnienia oraz chronią wrażliwe okolice przed działaniem drobnoustrojów. Inne płyny, żele pod prysznic czy też mydło – zawierają w swoim składzie zbyt silne detergenty, które prowadzą do nasilenia podrażnień.

Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów

Czynności związane z neutralizacją zapachów wydawać się mogą na początku bardzo uciążliwe, później jednak stają się nawykiem. Osoba borykająca się z NTM powinna zmieniać bieliznę po każdym incydencie związanym niekontrolowanym oddaniem moczu oraz stosować specjalne wkładki higieniczne, które błyskawicznie wchłaniają mocz oraz niwelują jego nieprzyjemny zapach. Pomocne okazuje się także picie sporych ilości wody, która rozcieńcza w moczu substancje odpowiedzialne za brzydki zapach.

Codzienność z NTM

Obecne rozwiązania stosowane przez koncerny medyczne i farmaceutyczne pozwalają nam na utrzymywanie jakości życia na wysokim poziomie. Również z NTM da się żyć, nie rezygnując z czynności sprawiających nam przyjemność.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: