Gorączka – jak sobie z nią radzić?
Gorączka to reakcja organizmu na atak wirusów, bakterii czy pasożytów, ale może również stanowić objaw alergii czy zaburzeń, do jakich doszło w danym organizmie. Pojawienie się gorączki sugeruje walkę z infekcją. Z reguły towarzyszą jej liczne inne dolegliwości, ale może wystąpić też gorączka bez objawów. Co powinniśmy wiedzieć o gorączce i jak na nią reagować? Podpowiadamy.
Przy jakiej temperaturze mówimy o gorączce?
Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jednak jeśli zauważymy, że pomiar wskazuje ponad 37 stopni, to nie oznacza to, że mamy gorączkę, a stan podgorączkowy, który może być związany z infekcją. Przyczyn stanu podgorączkowego może być zdecydowanie więcej. Najczęściej pomiar 36,6 stopni Celsjusza przyjmuje się za prawidłowy rano, gdyż temperatura naszego ciała jest taka sama przez cały dzień. Wpływ na nią ma wiele czynników. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, to może być ona wyższa, podobnie jak wówczas, kiedy wypoczywamy w gorący dzień. O stanie podgorączkowym mówimy wtedy, kiedy temperatura waha się pomiędzy 37 a 38 stopni Celsjusza.
Może być ona powiązana chociażby z przeziębieniem, anginą, nieżytem nosa czy nawet ciążą. Nie należy jednak bagatelizować tej sprawy, ponieważ gorączka może oznaczać także poważniejsze choroby, jak nadczynność tarczycy, borelioza czy nawet nowotwór.
Objawy gorączki – jak im zaradzić?
O gorączce mówimy, kiedy temperatura ciała przekracza już 38 stopni Celsjusza. Jest potwierdzeniem tego, że organizm rozpoczął walkę z infekcją, co jest jak najlepszą informacją. Oznacza to, że produkuje on związki, które przyspieszają metabolizm i podwyższają przez to temperaturę. W efekcie organizm jest w stanie wytworzyć limfocyty. Mają bowiem za zadanie walczyć z wszelkimi zagrożeniami, które dostają się do wnętrza naszego organizmu. Nie każda gorączka oznacza jednak, że nie ma powodów do obaw. Za umiarkowaną gorączkę przyjmuje się wartość do 39,5 stopnia Celsjusza.
Jeżeli temperatura ciała zaczyna być wyższa, nie ma na co czekać. Trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszej pomocy bądź wezwać karetkę. Jeśli jednak czujemy, że jesteśmy w stanie zbić ją domowymi sposobami, można sięgnąć po paracetamol. Jest to bardzo silny lek, jednak niezwykle skuteczny. Inne leki na gorączkę to przede wszystkim Theraflu, które występuje zarówno w saszetkach, jak i w tabletkach. Bardzo często gości ono w wielu polskich domach i całe rzesze osób chwali sobie działanie tego niezwykłego produktu.