Czy każdy może nosić okulary progresywne?

okulary progresywne
K8 z Unsplash

Kłopoty ze wzrokiem czasami przychodzą wraz z postępem wieku. Osoby, które przekroczą 40 lat, bardzo często zmagają się z tzw. starczowzrocznością, nazywaną fachowo prezbiopią. To jak najbardziej naturalne schorzenie, jednak istnieją sposoby, aby z nim walczyć. Rozwiązaniem dla prezbiopów są okulary progresywne. Dla kogo przeznaczony jest taki typ korekcji, jak dobrać odpowiednie szkła, ile kosztują takie produkty i w końcu, dlaczego warto wybrać progresy fotochromowe – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Czym są soczewki progresywne?

Szkła kontaktowe dla osób zmagających się ze starczowzrocznością posiadają odmienną budowę od klasycznych okularów korekcyjnych. Te zazwyczaj zapewniają korekcję albo dla dalekowidzów, albo dla osób, które dobrze widzą tylko na małe odległości. Okulary progresywne to pewnego rodzaju hybryda, która łączy cechy obydwu typów. Wszystko za sprawą specjalnej soczewki kontaktowej, która została zbudowana w taki sposób, by w poszczególnych jej częściach działała inna moc korekcyjna. Jest to możliwe, ponieważ ludzki wzrok funkcjonuje w taki sposób, że gdy patrzymy na coś w oddali, zazwyczaj podnosimy go do góry, natomiast, gdy chcemy spojrzeć na przedmioty z bliska, zazwyczaj kierujemy wzrok ku dołowi. W zależności od zdiagnozowanej wady, w szkłach progresywnych zastosowano różną ilość dioptrii i to właśnie dlatego za pomocą jednej pary okularów można widzieć ostro i wyraźnie zarówno z bliska, jak i daleka.

Okulary progresywne przeciwsłoneczne

Specjalnym typem okularów progresywnych są te wyposażone w szkła fotochromowe. To okulary przyciemniające się pod względem natężenia światła słonecznego. Jest to swoiste połączenie okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Progresy fotochromowe sprawdzą się zarówno na plaże, do jazdy samochodem, spacery po mieście, czy podczas wykonywania codziennych czynności, w których zbytnie natężenie promieni słonecznych może stać się uciążliwe. Zastanawiacie się zapewne, jak działają tego typu szkła? Okulary przyciemniają się samoczynnie, a jest to związane z wykorzystaniem specjalnego systemu, który reaguje na natężenie światła. Użytkownik nie zauważa właściwie zmiany, ponieważ w każdej sytuacji widzi dobrze.

Niezależnie od tego czy wybierzemy klasyczne okulary progresywne, czy takie, które zawierają szkła fotochromowe, będzie to duża oszczędność pieniędzy, ale także ułatwienie codziennego życia. Teraz zamiast używać kilku par okularów do czytania, przeciwsłonecznych i na co dzień, można zastąpić to jednymi okularami progresywnymi. Wystarczy udać się do specjalisty, który sprawdzi wadę i dostosuje jak najlepiej dopasowane szkła.

Znajdź swoje okulary progresywne z www.varilux.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: