Chcesz zrzucić parę kilogramów – zobacz, na jakie zioła warto zwrócić uwagę
Odchudzanie nie jest łatwym procesem. Wymaga zaangażowania, poświęcenia i cierpliwości aby zaobserwować upragnione wyniki, czyli obniżoną wagę. Oprócz odpowiedniej diety i aktywności fizycznej warto zwrócić uwagę na produkty roślinne, których spożywanie sprawi, że nasza dieta odchudzająca będzie jeszcze skuteczniejsza.
Najbardziej niechlubny chwast, a mianowicie Perz właściwy (Elymus repens) wykazuje wiele korzystnych właściwości leczniczych. Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się kłącze perzu (Rhizoma Agropyri), które zawiera węglowodany, pektyny, kwasy organiczne, witaminę C, karoten, sole mineralne o dużej zawartości potasu, żelaza i krzemu oraz olejki eteryczne. Perz działa pobudzająco na przemianę materii, ma również działanie moczopędne, żółciopędne, oczyszczając oraz słabe działanie przeczyszczające.
Kłącze perzu jest łatwo dostępne na rynku. Aby przygotować z niego napar należy 2 łyżeczki kłącza zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na 15 minut, a następnie spożyć.
Kolejną roślinną pobudzającą metabolizm jest Skrzyp polny (Equisetum arvense L.). Surowcem zielarskim jest ziele (Herba Equistei) i to właśnie świeże ziele jest najbardziej aktywne w wspomaganiu metabolizmu. Ziele zawiera m.in kwasy organiczne oraz znaczne ilości soli mineralnych. Skrzyp ma również właściwości moczopędne, odtruwające oraz przeciwkrwotoczne. Zawiera duże ilości krzemionki, która korzystnie wpływa na wygląd włosów i paznokci.
Skrzyp można spożywać w postaci tabletek bądź też ziół do zaparzania, w tym celu 1 łyżeczkę ziela skrzypu należy zalać filiżanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut.
Łopian większy (Arctium lappa L.) od bardzo dawna uważany jest za środek o działaniu moczopędnym, żółciopędnym, przyspieszającym metabolizm oraz antybakteryjnym. Surowcem zielarskim jest korzeń (Radix Arctii), który zawiera olejki eteryczne, garbniki, gorycze, śluz, cukry oraz sole mineralne bogate w siarkę i fosfor. Warto wspomnieć, że wpływa również pozytywnie na skórę. Stosuje się go do leczenia łupieżu, świądu skóry czy trądziku.
Łopian może być przyjmowany w postaci kapsułek, soków lub ziół do zaparzania.
Warto wspomnieć również o Fiołku trójbarwnym (Viola tricolor L.), który nie tylko ma działanie oczyszczające, ale także pobudzające przemianę materii. Surowcem zielarskim tego małego, kolorowego kwiata jest ziele (Herba Violae tricoloris). Ziele zawiera m.in. saponiny, flawony, śluzy, garbniki, cukry, witaminę C. Ten kolorowy kwiatek ma również działanie moczopędne dlatego można go stosować w zapaleniu pęcherza i kamicy moczowej. Korzystne działanie fiołka można zaobserwować również przy schorzeniach skórnych takich jak wypryski, trądzik czy liszaje.
Fiołek trójbarwny może być przyjmowany w postaci tabletek, kapsułek oraz ziół do zaparzania.
Morwa biała (Morus alba L.) jest znana i wykorzystywana od stuleci. Doskonale nadaje się dla osób pragnących walczyć z nadwaga i otyłością. Morwa reguluje również poziom cukru we krwi przez co działa wspomagająco przy cukrzycy typu 2. Ma ona szereg dodatkowych, korzystnych właściwości takich jak regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.
Morwę białą można nabyć w postaci tabletek kapsułek czy też ziół do zaparzania m.in. w aptece internetowej Lek24.