Higiena rąk – na czym polega?

Higiena rąk
Tokyo Kohaku z Unsplash

Higiena rąk jest pojęciem bezpośrednio związanym z unikaniem przenoszenia bakterii i wirusów, a tym samym ograniczeniem zachorowań wśród społeczeństwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO aż 70% zakażeń pokarmowych ma swoje podłoże w nienależytej higienie rąk.

Higiena rąk — co dokładnie oznacza?

W dosłownym tłumaczeniu higiena rąk oznacza podjęcie działań w kierunku dokładnego oczyszczenia dłoni. Samo ich opłukanie „na szybko” wodą i wytarcie ręcznikiem nie wystarcza. Aby pozbyć się szkodliwych bakterii i wirusów należy podjąć bardziej radykalną metodykę. Kluczowe są tu dwie terminologie — mycie rąk i ich dezynfekcja.

Jak dokładnie umyć ręce?

Aby dokładnie umyć ręce, należy poświęcić na to co najmniej kilkadziesiąt sekund. Rozpoczynamy od namoczenia dłoni ciepłą wodą, po czym pokrywamy je mydłem. Nie jest ważny rodzaj mydła — dozwolone jest zarówno mydło w kostce, jak i w płynie (tu kupisz tanio – Higieniczny.pl). Następnie mydło musi zostać dokładnie rozprowadzone po całej powierzchni dłoni. Szczególną uwagę zwracamy na przestrzenie między palcami, kciuki, nadgarstki i miejsca za paznokciami. Na koniec opłukujemy dłonie wodą i wycieramy do sucha jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Dezynfekcja jest ważna.

W przypadku, kiedy ważna jest stuprocentowa pewność, że ręce są nieskazitelnie czyste, warto użyć środków dezynfekujących. Mają one na celu zniszczenie drobnoustrojów i najczęściej występują w postaci pianek, żeli oraz płynów. W ich składzie można znaleźć alkohol, który ma działanie biobójcze. Najskuteczniej działają preparaty, które zawierają 60-80% alkoholu.

Dlaczego warto dbać o higienę rąk?

Drobnoustroje chorobotwórcze znajdują się wszędzie — na przedmiotach codziennego użytku, na poręczach komunikacji miejskiej, na klamkach, w przestrzeniach publicznych. Nawet osoby, których odporność nie jest obniżona, wskutek kontaktu z niektórymi drobnoustrojami, narażone są na zakażenie i groźną chorobę. Przez brudne ręce przenoszone są zarazki i wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych, wirusowe zapalenie wątroby typu A, biegunki, grypę, choroby skórne oraz pasożytnicze. Aby ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia, należy myć i dezynfekować ręce w następujących sytuacjach:

  • po powrocie do domu,
  • przed jedzeniem,
  • po skorzystaniu z toalety,
  • przed przygotowaniem posiłków,
  • po zabawie ze zwierzętami,
  • po sprzątaniu.

Kogo dotyczy pojęcie higieny rąk?

Pojęcie higieny rąk obejmuje swoim zakresem każdego obywatela, jednak pracownicy niektórych placówek i zakładów są zobowiązani, bardziej niż inni, do bezwzględnego przestrzegania ogólnych zasad higieny, w tym zasady czystych rąk. Do zawodów, które objęte są ostrzejszymi przepisami dotyczącymi zasad higieny, należą wszystkie, które mają  bezpośredni kontakt z pacjentem lub klientem. Do grupy największego ryzyka można zaliczyć personel medyczny (pielęgniarki, lekarzy, opiekunów medycznych), związane z gastronomią (kucharzy), oraz produkcją artykułów żywnościowych. Niektóre bakterie, grzyby i wirusy mogą przeżyć na skórze lub elementach wyposażenia nawet do kilkunastu godzin, dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny rąk.

PODZIEL SIĘ: