Choroby pęcherza i dróg moczowych
Infekcje pęcherza i dróg moczowych dotykają zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Budowa naszych narządów sprawia, że kobiety są bardziej narażone na różne choroby pęcherza i dróg moczowych.
Nieprzyjemne choroby
Uczucie bólu podczas oddawania moczu może być sygnałem kłopotów zdrowotnych. Parcie na pęcherz i problemy w toalecie to sygnały zapalenia pęcherza. Do tego dochodzi uporczywe pieczenie. Zdarza się, że nie mamy żadnych widocznych objawów, a chorobę potwierdzić mogą tylko wyniki moczu. Budowa anatomiczna odgrywa ważną rolę. Krótka cewka moczowa u kobiet sprzyja infekcjom dróg moczowych. Bakterie łatwiej przedostają się przez nią do pęcherza i całego organizmu. Infekcje dróg moczowych prowadzą także do problemów z nerkami.
Ryzyko zachorowań
Osoby, które cierpią na przyrost prostaty i chorują na cukrzycę są narażone na zapalenie pęcherza. Fizjologię flory bakteryjnej zaburza także stosowanie złych nawyków higienicznych czy krążków domacicznych. Problemy z nerkami także sprzyjają takim infekcjom. Bujne życie seksualne może być przyczyną podrażnień układu moczowego. Ryzyko infekcji rośnie w czasie ciąży. Macica powiększając się, naciska coraz bardziej na przewody moczowe. Systematyczne badania nie dopuszczą do powstania choroby.
Leczenie
Przy chorobach pęcherza i dróg moczowych pomogą środki farmakologiczne w postaci antybiotyków i leków przeciwbólowych. Przy tego typu infekcjach należy przyjmować dużą ilość kwaśnych płynów. Częste picie przyśpieszy wypłukanie drobnoustrojów z naszego organizmu,Warto także stosować witaminę C, która hamuje rozwój bakterii. Szczególna dbałość o higienę intymną również jest ważna. Na infekcje dróg moczowych można zastosować okład z termoforu. Ciepło poprawia krążenie, przyśpieszając tym samym leczenie.
Choroby pęcherza i dróg moczowych nie należą do przyjemnych, a dokuczliwe pieczenie może skutecznie zepsuć samopoczucie. Wszelkie objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem, który pomoże uporać się z takimi chorobami.