5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wysiłkowym nietrzymaniu moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bardzo uciążliwa i zarazem wstydliwa dokuczliwość. Bliższe poznanie choroby pozwoli na efektywniejsze poradzenie sobie z problemem.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Ta dolegliwość polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku. Taki objaw może wystąpić podczas zwykłego kichania czy kaszlu. Dzieje się tak za sprawą zwiększonego ciśnienia w brzuchu. Nietrzymanie moczu towarzyszy zwykle podczas dużego wysiłku fizycznego a z czasem nawet przy chodzeniu. Niestety jest to najczęstszy rodzaj tego schorzenia, związanego z nieprawidłowym funkcjonowaniem cewki moczowej.
Typy wysiłkowego nietrzymanie moczu
Wyróżniamy dwa typy wysiłkowego nietrzymania moczu. Pierwszy z nich to anatomiczny, dotyczący nadmiernej ruchomości pęcherza. Drugi, czyli zwieraczowy wiąże się z osłabieniem mięśni zwieracza cewki.
Przypadłość kobiet
Niestety nietrzymanie moczu dotyczy w większości kobiet. Największą grupę stanowią kobiety w okresie menopauzy. Jednak już po 20 roku życia mogą pojawić się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.
Przyczyny choroby
Do przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu zaliczają się niedobory hormonalne związane z okresem menopauzy czy przebyte operacje cewki moczowej. Wrodzone wady tkanki łącznej oraz mięśni również wpływają na powstanie tej choroby. Znaczącym czynnikiem jest także ciąża oraz poród. Powodem choroby u mężczyzn może być rozrost gruczołu krokowego i operacja odbytnicy. Leczenie nowotworowe w postaci radioterapii także zaliczane jest do czynników chorobotwórczych.
Metody leczenia
W leczeniu stosuje się zarówno metody zachowawcze jak i operacyjne. Najczęściej zaleca się środki farmakologiczne, fizykoterapię oraz różne ćwiczenia. Operacja jest podstawą przy ciężkich objawach choroby. Odpowiednie badania urologiczne pozwalają skierować pacjenta na odpowiednią terapię.