Rodzaje nietrzymania moczu (NTM)

Szacuje się, że na nietrzymanie moczu cierpi 200 milionów ludzi w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała inkontynencję za chorobę społeczną.

Ta przypadłość stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Choć nietrzymanie moczu nie jest niebezpiecznym schorzeniem, znacząco obniża jakość życia.

NTM – rodzaje

Międzynarodowe Towarzystwo Inkontynencji wyróżnia kilka rodzajów NTM:

1) naglące nietrzymanie moczu (NNM), wynika ono z nadaktywności mięśnia wypieracza i niskiej podatności ścian pęcherza moczowego,

2) wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), wiąże się z nadmierną ruchomością szyi pęchęrza i niewydolnością mechanizmu zwieraczowego,

3) nietrzymanie moczu z przepełnienia, w tym przypadku mamy do czynienia z niedoczynnością mięśnia wypieracza i przeszkodą w odpływie,

4) nietrzymanie moczu pozazwieraczowe, jest spowodowane przez przetoki i wady rozwojowe.

Czasem zdarza się, że nietrzymanie moczu stanowi jeden z objawów poważniejszych schorzeń np. chorób neurologicznych i wieńcowych.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

O wysiłkowym nietrzymaniu moczu mówimy wówczas, gdy podczas kaszlu lub aktywności fizycznej dochodzi do mimowolnego wycieku moczu.

Naglące nietrzymanie moczu

Z kolei naglące nietrzymanie moczu polega na mimowolnym popuszczaniu moczu wskutek parcia wynikającego z niestabilności wypieracza pęcherza moczowego lub jego nadmiernej pobudliwości. NNM towarzyszą następujące objawy: bezwiedna utrata moczu, oddawanie moczu w nocy (nokturia), nietrzymanie moczu podczas spoczynku.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

W przypadku nietrzymania moczu z przepełnienia mamy do czynienia z upośledzoną kurczliwością wypieracza, co z kolei przyczynia się do nadmiernego wypełnienia pęcherza moczowego. Ta przypadłość pojawia się wskutek przyjmowania niektórych leków lub nadmiernego podniesienia cewki moczowej podczas operacji. Zdarza się, iż nietrzymanie moczu z przepełnienia towarzyszy stwardnieniu rozsianemu, chorobie Parkinsona, polineuropatii cukrzycowej, przepuklinie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego.

Nietrzymanie moczu z przyczyn pozazwieraczowych

Z kolei nietrzymanie moczu z przyczyn pozazwieraczowych polega na nieświadomym oddawaniu moczu przez przetokę, która omija cewkę moczową. Przetoka może być wrodzona, aczkolwiek częściej mamy do czynienia z następstwem zabiegów położniczych i ginekologicznych.

W zależności od rodzaju i przyczyny nietrzymania moczu wybiera się odpowiednią formę leczenia.

PODZIEL SIĘ: