OAB – pęcherz nadreaktywny

Mnóstwo osób zmaga się z niekomfortowym uczuciem ciągłego parcia i przepełnienia. Warto sprawdzić, czy nie jest to OAB – zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek.

OAB, co to takiego?

Zdrowy pęcherz reaguje na przepełnienie, dając organizmowi wyraźny sygnał, który jest kontrolowany. Przy poczuciu, że pęcherz jest już pełny, zdrowa osoba może spokojnie udać się do toalety. Pęcherz nadreaktywny (OAB) objawia się tym, że organizm reaguje na sygnał przepełnienia nie tak jak powinien. Osoba chora korzysta z toalety o wiele częściej, ponieważ intensywnie odczuwa parcie.

Objawy

Pęcherz nadreaktyny (lub zespół pęcherza nadreaktywnego) objawia się na trzy sposoby. Pierwszy z nich, częstomocz, to wielokrotne (powyżej 8 razy na dobę) oddawanie moczu i wstawanie do toalety nawet kilka razy w nocy. Drugi, parcia naglące, cechują się silną, niepohamowaną potrzebą oddania moczu w momencie odebrania sygnału o przepełnieniu. Ostatni to nietrzymanie moczu z powodu parcia, czyli mimowolny wyciek moczu poza toaletą. Objawy te mogą występować jednocześnie lub osobno.

Co zrobić, kiedy zauważy się u siebie chociaż jeden objaw? Przede wszystkim nie ograniczać aktywności życiowej, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. OAB może powodować uczucie wstydu i prowadzić do wyobcowanie chorego. Niesłusznie, jest to choroba, którą można z powodzeniem leczyć. Nie należy się wstydzić – spora część społeczeństwa zmaga się z podobnymi objawami, a wizyta w gabinecie specjalisty stanowi najlepsze rozwiązanie.

Leczenie

Zespół pęcherza nadreaktywnego można leczyć na kilka sposobów. Stosuje się elektrostymulację i określone leki. W ostateczności można poddać się zabiegowi chirurgicznemu – jednak skorzystać z niego mogą tylko pacjenci, u których nieinwazyjne metody nie przyniosły rezultatów.

Przy OAB należy zwracać uwagę na to, co jemy i pijemy. U pacjentów z nadwagą wręcz wskazana jest utrata paru kilogramów. Należy również pamiętać o możliwym wyeliminowaniu alkoholu i kofeiny z diety oraz pokarmów mogących drażnić pęcherz. Ogromną rolę ćwiczenia mięśni Kegla, które przy pęcherzu nadreaktywnym mogą przynieść świetne rezultaty.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: