Czy farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne?

farmakologiczne-leczenie

Wyróżniamy różne metody leczenia nietrzymania moczu. Czy farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne?

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to choroba układu moczowego, która wiąże się z niekontrolowanym wydalaniem moczu. Schorzenie dotyka zarówno kobiety i mężczyzn. Niestety, coraz więcej osób boryka się z tym, wstydliwym problemem. Skutki choroby bywają krępujące, izolując pacjentów od aktywnego życia towarzyskiego. Nietrzymanie moczu można leczyć przy pomocy odpowiednich środków farmakologicznych.

Leki alfaadrenomimetyczne

Takie farmaceutyki zawierają często efedrynę lub pseudoefedrynę. Substancje te, powodują wzrost napięcia zwieracza wewnętrznego, naszego układu wydalniczego. Ich skuteczność jest niestety niska. Dodatkowo, powodują różne skutki uboczne w postaci wzrostu ciśnienia, bólów głowy czy zaburzeń związanych ze snem.

Duloksetyna

Duloksetyna także jest stosowana w leczeniu nietrzymania moczu. Zwiększa przewodzenie impulsów w neuronach nerwu sromowego i napięcie cewki. Nie umożliwia całkowitego pozbycia się choroby, łagodząc tylko jej objawy. Przy jej przyjmowaniu, mogą pojawić się takie objawy jak nudności czy zmiany nastrojów.

Leki przeciwdepresyjne

leczenie

Leki stosowane w leczeniu depresji, pomagają także na nietrzymanie moczu. Działają na pracę mięśni. Ze względu na niekorzystne oddziaływanie na układ sercowo-krwionośny, nie zaleca się stosowania ich u dzieci i młodzieży.

Estrogeny

Estrogeny czy hormony stosuje się dopochwowo. Działają one bezpośrednio na cewkę moczową. Terapia estrogenowa jest często stosowana wspomagająco, w pierwszej fazie leczenia pęcherza nadreaktywnego oraz przed wykonaniem zabiegu operacyjnego.

Czy farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne?

Farmakologiczne leczenie nie zapewnia skutecznego i całkowitego wyleczenia nietrzymania moczu. Stosowanie takich środków medycznych, może jedynie zwalczyć niektóre objawy choroby. Farmaceutyki powodują także liczne skutki uboczne. Wszystko zależy jednak o naszego organizmu i jego indywidualnej reakcji.

PODZIEL SIĘ: