Zestaw do ćwiczenia mięśni kegla

Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, utrzymują miednicę w prawidłowym położeniu i pomagają kontrolować wypróżnianie się oraz oddawanie moczu.

Z upływem czasu mięśnie te mogą wiotczeć, osłabić się mogą również na wskutek porodu naturalnego. Dla kobiet skarżących się na osłabienie mięśni Kegla, stworzono kilka rodzajów urządzeń, których regularne używanie pozwala na przywrócenie mięśniom dna miednicy odpowiedniego napięcia.

Pierwszym rodzajem są urządzenia oparte na procesie elektrostymulacji. Tego typu zestaw do ćwiczenia mięśni Kegla wyposażony jest w specjalną sondę (dopochwową lub doodbytniczą). Sondę umieszcza się wewnątrz pochwy lub odbytu i następnie za pomocą specjalnego urządzenia kontrolującego, uruchamia się ją. Sonda za pomocą elektrobodźców zmusza mięśnie do pracy, co doprowadza do szybkiej rozbudowy struktur mięśniowych i co za tym idzie ich wzmocnienia.

Podobną zasadę działania ma drugie tego typu urządzenie – trener pneumatyczny mięśni Kegla. Sonda lecznicza w tym przypadku napełniona jest powietrzem. Praca z urządzeniem oparta jest na wykonywaniu specjalnego cyklu ćwiczeń mięśni dna miednicy, które kontrolowane są  przez urządzenie. Sonda pneumatyczna przekazuje do urządzenia informację o sile skurczu w trakcie wykonywanego ćwiczenia. Następnie urządzenie sterujące za pomocą komunikatu głosowego oraz symboli na ekranie przekazuje osobie ćwiczącej informację zwrotną na temat postępów w ćwiczeniach oraz ich modyfikacji.

Innym rodzajem zestawu do ćwiczenia mięśni Kegla jest zestaw specjalnych stożków dopochwowych. Stożki wraz ze specjalnymi obciążnikami umieszczane są w pochwie i stymulują jej mięśnie do samoczynnego skurczu, mającego na celu utrzymanie urządzenia w jej wnętrzu. Stopniowo dodaje się dodatkowe obciążniki oraz zwiększa się czas trzymania stożka w pochwie.

Stosowanie każdego z tych urządzeń pozwala na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Poleca się stymulowanie mięśni Kegla zarówno przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i w procesie przygotowania do okresu ciąży i porodu.

PODZIEL SIĘ: