Zachować samodzielność jak najdłużej – akcesoria dla seniorów pomocne na co dzień

akcesoria dla seniorów
Bruce Mars z Unsplash

Starsze osoby często mają dużo problemów ruchowych, które z miesiąca na miesiąc, roku na rok się pogłębiają i mogą poważnie utrudniać codzienne życie. Zanim bliska nam osoba będzie zmuszona do przeniesienia do ośrodka opiekuńczo-pielęgnacyjnego warto pomóc jej w życiu codziennym zachować samodzielność jak najdłużej.

Dla osób starszych to właśnie samodzielność stanowi bastion, którego nie chcą za żadne skarby oddać. To zrozumiałe. Wyobraźmy sobie samych siebie, gdybyśmy tracili powoli kontrolę nad czymkolwiek we własnym życiu – jedzeniem, mieszkaniem, ubiorem, nawet o tym, że musimy nosić majtki chłonne decydowałby kto inny. To trudne i często kończy się dużymi kryzysami psychicznymi.

Dlatego im dłużej bliski nam senior będzie mógł zachować samodzielność, tym lepiej. Rynek oferuje w tym momencie wiele ciekawych produktów i akcesoriów, które pomagają w życiu codziennym – od krzesełek prysznicowych, po uchwyty nad łóżkiem, pomagające w podciąganiu. Pokażemy kilka wybranych i interesujących, które w istocie pomagają osobom z trudnościami ruchowymi.

Oczywiście higiena na pierwszym miejscu

Osoby starsze mają często kłopoty z higieną oraz z inkontynencją (inaczej nietrzymaniem moczu). Dlatego, aby samodzielność mogła się udać, należy dokładnie zadbać o to, aby senior dbał o siebie tak, jak powinien. Majtki chłonne to podstawa zaopatrzenia seniora, nawet jeżeli problemy z inkontynencją nie są na tyle poważne, aby osoba starsza nie chodziła sama do toalety. Jednak w nocy często zdarzają się nieświadome incydenty i warto chronić skórę seniora zakładając majtki chłonne lub pieluchy, które zapewnią higienę i czystość.

Poduszka – katapulta

Wydaje się czymś szalonym? Wcale jednak nie jest. To specjalna poduszka, która ułatwia wstawanie. Osoby starsze często mają problemy z wstawaniem, odmawiają im posłuszeństwa stawy, nogi, kręgosłup czy biodra i wstanie z krzesła lub fotela to poważne przedsięwzięcie. Taka poduszka pomaga wstać – gdy osoba na niej siedząca zaczyna wstawać, tylna część poduszki unosi się automatycznie razem z nią i pomaga wstać. Nawet dla osób niechodzących to dobre rozwiązanie, które pomaga wziąć na wózek.

Wózek łazienkowo-toaletowy

To bardzo pomocne urządzenia, gdy osoba starsza przestaje chodzić samodzielnie, ale porusza nogami i może się odpychać, a także utrzymuje się w pionie. Można z niego korzystać po domu i w łazience. Może służyć za wygodne codzienne krzesło. W łazience natomiast pozwala na całkowite najechanie na sedes.

Wózek inwalidzki spacerowy

W przypadku osób starszych, które nie chodzą lub chodzą niewiele, gdyż nie pozwala im na to zdrowie dobrze sprawdzi się wózek spacerowy. Trudno zostawić seniora w domu. Świeże powietrze i spacery są niezwykle ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto zatem zaopatrzyć się w składany i lekki wózek z pasami bezpieczeństwa.

 

Materiał zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: